Home zdrowie 10 najczęstszych błędów, które popełniasz, kiedy próbujesz stracić na wadze
48.59K

10 najczęstszych błędów, które popełniasz, kiedy próbujesz stracić na wadze

Kiedy ludzie planują rozpocząć dietę, której celem jest utrata tkanki tłuszczowej, zwykle w pierwszej kolejności poszukują informacji w Internecie. Ilość uzyskanych informacji jest tak wielka, że ostatecznie czują się zdezorientowani masą przeciwstawnych rad. Poniżej zamieściliśmy listę błędów, najczęściej popełnianych przez osoby odchudzające się.

 

1. Poleganie na prostych poradach mających pozwolić na szybką utratę wagi, których udziela osoba niebędąca ekspertem

Zacznij od stworzenia dobrego planu diety z dietetykiem. Kompetentny dietetyk stworzy dla Ciebie dietę i odpowie na wszelkie dodatkowe pytania. Pieniądze, które zapłacisz za taką konsultację zwrócą się, a Ty sam zaoszczędzisz sobie mnóstwo czasu. I pamiętaj, nie ma czegoś takiego jak szybka i zdrowa utrata wagi. Jeśli jednak nie masz możliwości konsultacji z dietetykiem, to czytaj dalej.

 

2. Nieliczenie kalorii

Stracisz na wadze, jeśli będziesz przyjmować mniej kalorii niż spalasz w ciągu dnia. To podstawa, a samo liczenie jest proste. Oczywiście „czyste produkty” dają Ci więcej wartości odżywczych i lepiej zaspokajają głód, przy mniejszej wartości kalorycznej. Dlatego polecamy Ci spożywanie nieprzetworzonych produktów oraz świeżych warzyw i owoców.

 

3. Czy stracę wagę, jeśli będę jeść tylko zdrowe produkty?

Każde pożywienie zawiera pewną dozę kalorii. Więc nawet jeśli jesz tylko „czyste produkty”, lecz jesz ich zbyt wiele, nie stracisz na wadze. Oliwka z oliwek to świetne źródło zdrowych tłuszczy. Dodanie łyżki oliwy z oliwek wzbogaci Twoja sałatkę i dostarczy zdrowych tłuszczów, lecz jeśli dodasz jej zbyt dużo, to przekroczysz limit kaloryczny. Jedna łyżka oliwy to 119 kalorii. Dlatego pamiętaj, by nie przesadzać z sosami i dipami.

 

4. Zdrowe przekąski między posiłkami

O ile suszone owoce mogą być świetną przekąską po treningu, by uzupełnić zapas glikogenu, to zajadanie się nimi nie zaspokoi całkowicie Twojego głodu, za to znacznie zwiększy ilość przyjmowanych kalorii.

Nuts_Seeds

 

5. Rezygnacja z pewnych produktów

Owszem, by stracić na wadze będziesz musiał zrezygnować z określonych produktów, lecz nadmierne odmawianie sobie różnych pokarmów sprawi tylko, że będziesz miał na nie jeszcze większą chęć. Dlatego pozwól sobie raz na jakiś czas na małe oszustwo, na przykład raz w tygodniu. Jeśli 90% Twojej diety składa się ze zdrowych produktów, a 10% z niezdrowych, to nie zrujnuje to Twojej diety. Kawałek czekolady, czy gałka lodów po treningu nie sprawi, że przytyjesz, lecz musisz być z nimi bardzo ostrożny.

 

6. Zbyt wiele kolorowych napojów i soków

Picie soków i kolorowych napojów może wydawać się niegroźne, ale znacznie zwiększa Twój bilans kaloryczny, przez co bardzo szkodzi Twojemu planowi diety. Szklanka soku zawiera 30-40 g cukru. Zamiast tego pij więc wodę, niesłodzoną herbatę i umiarkowane ilości kawy.

 

7. Unikanie treningu siłowego

Dzięki ćwiczeniom uda Ci się osiągnąć wymarzoną sylwetkę szybciej i łatwiej, lecz nie ograniczaj się tylko do treningów kardio. Co prawda kardio bardzo sprzyja utracie wagi, lecz trening siłowy wymaga dużo więcej energii. Poza tym, duże mięśnie pożytkują więcej energii, co pomaga Ci zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej.

 

8. Używasz intensywnego treningu jako wymówki

„Tak świetnie mi poszło na treningu, wiec mogę sobie pozwolić teraz na ciasto lub hamburgera”. Cóż, utrata wagi nie działa w ten sposób. Plan dietetyczny zwykle bierze pod uwagę Twoje treningi i na tej podstawie zawiera odpowiednią ilość kalorii. Trening nie jest wymówką, aby się przejadać, jest po prostu efektywnym narzędziem osiągnięcia Twojego celu.

 

9. Sprawdzanie postępu tylko poprzez kontrolowanie wagi ciała

Chociaż waga jest pewnym wskaźnikiem Twojego postępu, to może być też zdradliwa. Jeśli trenujesz i stosujesz się do planu dietetycznego, to w ten sposób przebudowujesz swoje ciało. To oznacza, że podczas gdy tracisz tłuszcz, zyskujesz mięśnie. Mięśnie są cięższe niż tkanka tłuszczowa, dlatego możesz dostrzec poprawę w wyglądzie, nawet jeśli waga wskazuje cały czas to samo. Używaj lepiej centymetra, zrób sobie zdjęcie, a wagę sprawdzaj tylko raz na tydzień.

fat-loss-mistakes

 

10. Obwinianie swoich genów

Ludzie lubią wymówki. Genetyka, hormony, ciężkie kości. Przestań stosować wymówki i weź się do pracy. Najbardziej prawdopodobne jest, że to Twoje złe nawyki doprowadziły do nadwagi, a nie złe geny. Nie ma magicznej tabletki czy narzędzia, które natychmiast spowoduje utratę wagi. Nie ma też czegoś takiego jak złe geny, które uniemożliwiają Ci powrót do formy. Pewne choroby mogą zwolnić Twój postęp lub go utrudnić, ale nie mogą go zatrzymać.

Źródło: fitnessandpower.com

Twoja reakcja?

Super
Super
149
Ha ha
Ha ha
15
Wow
Wow
18
Smutny
Smutny
12
Zły
Zły
22

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz