Home Porady 12 łatwych do przeoczenia objawów sygnalizujących problemy z tarczycą. Nie ignoruj ich
126.85K

12 łatwych do przeoczenia objawów sygnalizujących problemy z tarczycą. Nie ignoruj ich

Często jest tak, że gdy zaczynamy źle się czuć, tłumaczymy sobie, że to pewnie kwestia pogody, alergii lub wieku. Czasami tak jest faktycznie. Jednak zdarza się również, że złe samopoczucie jest oznaką czegoś poważniejszego, na przykład u kobiet zawroty głowy bywają objawem problemów z sercem.

Dlatego dobrze jest zwracać uwagę na tego rodzaju sygnały, które wysyła nam nasze ciało. Część z nich może wskazywać również na problemy z tarczycą. To bardzo ważny narząd, mimo że jest tylko niewielkim gruczołem, to produkuje hormony, które regulują nasz metabolizm, tętno krwi i temperaturę ciała. Przy zaburzeniach pracy tarczycy dochodzi albo do jej nadczynności (nadmierna produkcja hormonów) lub niedoczynności (zbyt mała aktywność).

Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy diagnozowaniu wczesnych oznak problemów tarczycowych, przeczytaj nasz poradnik poniżej.

Czym jest tarczyca?

thyroid-600x600

Tarczyca jest umiejscowiona w przedniej części szyi. Jest małych rozmiarów i ma kształt motyla. Jej niepozorność nie powinna jednak Cię zwieść, ponieważ jej wpływ na nasz organizm jest ogromny. Nadczynność tarczycy wywołuje nadprodukcję hormonów, z kolei osłabienie jej funkcji powoduje uwalnianie zbyt małej ilości hormonów.

Objaw #1: Długotrwały smutek lub przygnębienie

0008_depression-600x600

Jak podaje uznana Klinika Mayo, zmiana funkcjonowania tarczycy może wywoływać wahania nastroju. Niedobór hormonów tarczycy wpływa na wydzielanie serotoniny, a w konsekwencji prowadzi do przygnębienia i poczucia osłabienia. Nadmiar hormonów tarczycy daje z kolei rezultat w postaci poddenerwowania, niepokoju, łatwego ulegania rozdrażnieniu.

Objaw #2: Zaparcia

0006_constipation-600x600

Problemy z wypróżnianiem również mogą być rezultatem zakłócenia funkcji tarczycy, które powodują spowolnienie metabolizmu i trawienia. Jak podaje specjalista medycyny integracyjnej dr Robin Miller:

– „Zaparcia są jednym z trzech najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy.”

Objaw #3: Nadmierna senność

0011_sleep-600x600

Większości z nas nie lubi rano wstawać z łóżka, jednak niektórzy mają z tym poważny problem. Jeśli tak jest też w Twoim przypadku, według dr Millera, może to być sygnałem problemów z tarczycy, które powodują czasami nadmierną senność przez cały dzień.

Objaw #4: Wypadające włosy, przesuszenie skóry

0001_hairloss-600x600

Jeśli Twoja skóra jest zawsze przesuszona, pomimo odpowiedniej pielęgnacji, swędzi i pojawiają się na niej zaczerwienienia, może to wynikać z niedoczynności tarczycy. Niedobór hormonu tarczycy, a co za tym idzie spowolniony metabolizm, wywołuje zmianę w strukturze skóry związaną z nieprawidłowym wydzielaniem potu.

Skóra staje się sucha, a paznokcie łatwo się łamią.  Czasami dochodzi nawet do wypadania brwi.

– „Znaczna część moich pacjentów zgłosiła się do mnie po wizycie u fryzjera. Fryzjerzy widzieli, że ich klienci zbyt szybko tracą włosy i sugerowali wizytę u lekarza w celu sprawdzenia ewentualnych problemów z tarczycą. Część fryzjerów jest bardziej świadoma tego związku niż niektórzy lekarze!” – opowiada dr Miller.

Objaw #5: Nagłe przytycie

0002_weight-gain1-600x600

Przyrost tkanki tłuszczowej może oczywiście wynikać z wielu przyczyn, jednak gdy dochodzi do niego nagle pomimo braku zmian w naszym odżywianiu i poziomie aktywności, wówczas jest to ważny sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niezwykłego, co lepiej jest skonsultować z lekarzem. Dr Miller twierdzi, że przybranie na wadze jest jednym z najczęstszych powodów wizyty jego pacjentów:

– „Zgłaszające się do mnie osoby nie zaczęły nagle więcej jeść, jednak wciąż tyją. Nawet wprowadzenie ćwiczeń nie poprawia ich sylwetki. W takiej sytuacji winę ponosi bardzo często niedoczynność tarczycy”.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
243
Ha ha
Ha ha
43
Wow
Wow
144
Smutny
Smutny
144
Zły
Zły
89

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz