Home Porady 8 lekarstw i produktów spożywczych, których nigdy nie powinieneś ze sobą mieszać

8 lekarstw i produktów spożywczych, których nigdy nie powinieneś ze sobą mieszać

Wielu z nas bierze różnego rodzaju leki, niektórzy okazjonalnie, a inni codziennie z powodu przewlekłych stanów chorobowych.

Celem lekarstw jest umożliwienie powrotu do zdrowia, czasami jednak spożywanie ich razem z pewnymi produktami może nam wręcz zaszkodzić! Oczywiście, każdemu lekowi towarzyszy długa lista możliwych efektów ubocznych, spośród których niektóre mogą brzmieć naprawdę poważnie.

Czy jednak wiedziałeś, że codzienne potrawy również mogą mieć wpływ na to, jak lekarstwa działają na Twoje ciało? Okazuje się, że niektóre produkty mają niespodziewane działanie, gdy wchodzą w reakcję z pewnymi lekarstwami. I nie chodzi tu bynajmniej tylko o fastfoody. Zjawisko to dotyczy również normalnych, zdrowych produktów.

Oczywiście, jeśli poniższe informacje stosują się do Twojej sytuacji, skonsultuj się z lekarzem odnośnie wyboru najlepszej drogi postępowania. Przed dokonaniem poważnych zmian w diecie zawsze najlepiej najpierw porozmawiać o tym ze specjalistą.

 

Jeśli wziąłeś lekarstwo na nadciśnienie…

259502894_f3e435ebd8_o-600x400

….unikaj bananów

embeddedIMG_DontMixYourMedsWithTheseFoods_850px_2-600x600

Takie lekarstwa mogą zwiększyć ilość potasu w ciele. Normalnie potas jest pożytecznym minerałem, jeśli jednak jest go zbyt wiele, może doprowadzić do problemów z sercem, w tym do palpitacji lub nieregularnego rytmu serca.

Inne bogate w potas produkty to warzywa liściaste, pomarańcze i zastępniki soli.

Jeśli wziąłeś lek na zbicie cholesterolu…

2955240349_12d8fe329d_b-850x637

…nie pij soku z grejpfruta

embeddedIMG_DontMixYourMedsWithTheseFoods_850px_4-600x600

Sok z grejpfruta może podnieść stężenie leków we krwi, co sprawia, że wystąpienie efektów ubocznych jest bardziej prawdopodobne, zwłaszcza bólu nóg.

Grejpfruty mogą komplikować działanie również innych rodzajów lekarstw, jeśli więc lubisz sok grejpfrutowy, ale bierzesz jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli bierzesz leki na serce…

DSC_0007

…unikaj lukrecji

embeddedIMG_DontMixYourMedsWithTheseFoods_850px_6-600x600

Lukrecja zawiera związek chemiczny o nazwie glicyryzyna, który może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, jeśli zostanie połączony z digoksyną.

Lukrecja zmniejsza również skuteczność pewnych lekarstw, w tym środków na obniżenie ciśnienia krwi, rozrzedzaczy krwi, leków przeciwbólowych oraz tabletek antykoncepcyjnych.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
26
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
25
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
7

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz