Home Niesamowite To drzewo ma 3200 lat i jest tak wielkie, że nikt nie mógł go zmieścić na jednym zdjęciu! Aż do teraz!

To drzewo ma 3200 lat i jest tak wielkie, że nikt nie mógł go zmieścić na jednym zdjęciu! Aż do teraz!

To drzewo, którego wiek jest szacowany na 3200 lat, a obwód jego pnia u podstawy wynosi 25 metrów, wyróżnia się na tle całego lasu! Ten gigant o wysokości 75 metrów należy do gatunku mamutowca olbrzymiego.

Rośnie na łagodnym zboczu na wysokości około 2100 m n.p.m. w południowej części łańcucha górskiego Sierra Nevada w Stanach Zjednoczonych, w Parku Narodowym Sekwoi. Drzewo ma bardzo grubą, pofałdowaną, rdzawą korę, a średnica jego pnia u podstawy wynosi 8 metrów. Na początku XX wieku nadano mu nazwę Prezydent.

ogromne-drzewo-1

Według pomiarów dendrometrycznych, które zostały wykonane przez Steve’a Silletta i jego współpracowników z Uniwersytetu Humboldta, Prezydent jest drugim największym drzewem na świecie (pod względem objętości korony). Ma 75 metrów wysokości, jednak jego 12-metrowy wierzchołek jest martwy od ponad tysiąca lat, kiedy to w drzewo uderzył piorun.

ogromne-drzewo-3

Drzewo ma około 3200 lat i ponad 1500 m³ masy drzewnej. Swój obecny wzrost osiągnęło ponad 1000 lat temu, ale mimo, że dalej nie rośnie, to stale przybywa mu masy drzewnej, a jego korona wciąż się rozrasta i gęstnieje.

ogromne-drzewo-2

Dotychczasowe próby wykonania tradycyjnej fotografii były skazane na porażkę. Zwykle albo nie udawało się uchwycić drzewa w całości (bo fotograf stał za blisko), albo zdjęcie było wykonane pod zbyt dużym kątem. Natomiast przy dużej odległości inne drzewa zaczynały przesłaniać widok.

ogromne-drzewo-5

Dopiero ekipa National Geographic przy wykorzystaniu sprzętu do wspinaczki, wykonując w sumie 129 zdjęć zdołała złożyć portret tego olbrzyma w jedno imponujące zdjęcie!

ogromne-drzewo-4

ogromne-drzewo-6

Ludzie wśród jego konarów wyglądają jak dziecięce zabawki!

ogromne-drzewo-7

 

Poniżej możecie zobaczyć film z przygotowań do wykonania portretu Prezydenta:

Źródło: dirtpost.com

Twoja reakcja?

Super
Super
217
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
97
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz