Home Niesamowite 6 tajemniczych zagadek historycznych, których do dziś nie udało się wyjaśnić

6 tajemniczych zagadek historycznych, których do dziś nie udało się wyjaśnić

Historia ludzkości rozciąga się na wiele tysiącleci, toteż historykom nie udało się zgłębić wszystkich jej tajemnic.

Różne obiekty i przedmioty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych czasami stanowią zagadkę nawet dla najlepszych specjalistów. Dzięki temu jednak poszukiwanie ich wyjaśnienia jest jeszcze bardziej fascynujące!

Przygotowaliśmy dla Was listę najbardziej niesamowitych obiektów historycznych, których historykom i archeologom do dziś nie udało się wyjaśnić.

Ogromne kamienne kule, Kostaryka

Te tajemnicze formacje skalne intrygują nie tylko ze względu na swój idealnie okrągły kształt, ale przede wszystkim ponieważ nie jest znane ich pochodzenie ani cel.

122605-R3L8T8D-650-117799_original

Zostały odkryte w latach ’30 XX wieku przez robotników wycinających dżunglę pod plantację bananów. Lokalne legendy sugerowały, że te tajemnicze kule zawierały złoto, ale gdy niektóre z nich rozłupano za pomocą dynamitu, okazało się, że są puste.

122555-R3L8T8D-650-----1

Nikt nie wie, kto wykonał kule ani w jakim celu. Możliwe, że miały stanowić symbole ciał niebieskich obserwowanych przez jakąś starożytną kulturę, lub tez stanowić oznaczenia granic terytoriów różnych plemion.

 

Bateria z Bagdadu

Wygląda na to, że mieszkańcy Mezopotamii wyprzedzili nas wszystkich w produkcji elektryczności. W 1930 roku podczas wykopalisk archeologicznych w pobliżu Bagdadu odkryto dziwny przedmiot, którego wiek szacuje się na połowę III wieku p.n.e. Nazwano go „Baterią z Bagdadu” – był to 13-centymetrowy słoik z wystającym zardzewiałym drutem żelaznym. Wewnątrz znajdował się miedziany cylinder, a wewnątrz cylindra był jeszcze jeden żelazny pręt.

123005-R3L8T8D-650-42

Po przebadaniu tej konstrukcji eksperci doszli do wniosku, że była to starożytna bateria, która miała moc wyprodukowania prądu elektrycznego o napięciu 1 volta.

Jedna z teorii mówi, że bateria ta mogła być używana do powlekania elektrolitycznego złota. Jednakże specjaliści wciąż nie wiedzą, jak to możliwe, że taka technologia została później zapomniana i dlaczego nic podobnego nie było używane w sąsiednich rejonach.

 

Manuskrypt Voynicha

Manuskrypt Voynicha, to być może najbardziej tajemnicza książka na świecie. Jej autor jest nieznany, księga została napisana w nieznanym nam obecnie języku, a jej strony są pokryte niezrozumiałymi symbolami i dziwnymi ilustracjami.

123305-R3L8T8D-650-collage

Swoją nazwę zawdzięcza odkrywcy Michałowi Wojniczowi, polskiemu antykwariuszowi i kolekcjonerowi, który w 1912 nabył rękopis od jezuitów z willi Mondragone we Frascati. Do dziś rękopis uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza. Tym, co czyni go tak wyjątkowym, jest fakt, że został napisany przy użyciu zupełnie unikalnego, nieznanego alfabetu, nieporównywalnego z żadnym ze znanych obecnie systemów zapisu. Ten nieodczytany tekst wprawiał w zdumienie kryptologów przez cały XX wiek i do dziś nie został przetłumaczony.

123855-R3L8T8D-650-_1

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
20
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
51
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz