Home Poruszające Facebookowa moda, przed którą ostrzega policja. Dla tej mamy jest już jednak za późno…

Facebookowa moda, przed którą ostrzega policja. Dla tej mamy jest już jednak za późno…

Pewnego pięknego lata, mama wraz z córeczką poszły na basen, aby się ochłodzić. Mama zrobiła im obu kilka zdjęć smartfonem i umieściła je na Facebooku.

Wszystkie jej koleżanki tak robią, więc pomyślała sobie, że czemu i ona nie miałaby pochwalić się swoją pociechą.

Co prawda wrzuca je codziennie i to po kilka sztuk, co już lekko denerwuje jej znajomych, ale nie to jest najważniejsze. Takie zachowanie jest zwyczajnie niebezpieczne! Mama postuje zdjęcia córki w stroju kąpielowym – gdyby tylko zdawała sobie sprawę, jakie mogą być tego konsekwencje!

Dla tej mamy jest już jednak za późno. Policjanci znaleźli jej zdjęcia z córką na stronach z pornografią dziecięcą. Okazuje się, że pewni ludzie przeszukują sieci społeczne w poszukiwaniu takich zdjęć, które następnie kopiują i sprzedają. W przypadku tej mamy przyszło im to z łatwością, ponieważ zdjęcia były dostępne publicznie.

trend-facebooka2
Niemiecka policja apeluje do wszystkich rodziców na świecie: „Nie publikujcie i nie udostępniajcie publicznie zdjęć swoich dzieci w sieciach społecznościowych!”

Konsekwencje mogą być bardzo przykre. Przeczytajcie o tym poniżej:

1. Takie zdjęcia mogą łatwo dostać się w ręce przestępców seksualnych i prześladowców, którzy następnie rozpowszechniają je w sieci.

2. Podając dużo informacji na temat dziecka w mediach społecznościowych, podajesz im swoje dziecko jak na tacy… Ci ludzie mogą dowiedzieć się o nim wszystkiego – poznają jego miejsce zamieszkania, szkołę itd. Namierzenie takich informacji trwa czasami tylko kilka minut. Dlatego to bardzo ważne, aby nigdy nie podawać takich informacji, a już na pewno nie publicznie.

3. Przestępcy posługując się tymi zdjęciami mogą stworzyć w sieci drugi profil i podszyć się pod Twoje dziecko. W ten sposób będzie im łatwiej zyskać zaufanie innych dzieci i młodzieży w serwisach społecznościowych.

4. Później, gdy Twoje dziecko będzie starsze, sprawcy mogą wykorzystać zawstydzające dla niego zdjęcia do szantażowania go. W internecie żadna informacja nie ginie! Twoje dziecko ma prawo do prywatności, nie odbieraj mu tego!

trend-facebooka3

Obecnie w wielu krajach toczy się debata nad zmianą prawa o ochronie danych osobistych. Celem jest lepsze chronienie prywatności dzieci. Jednym z wiodących krajów jest Francja, gdzie ustanowiono prawa, na podstawie którego osoby publikujące w Internecie czyjeś zdjęcia bez jego zgody mogą zostać ukarane grzywną nawet 50 000 dolarów lub pozbawieniem wolności na czas jednego roku. Również Facebook włączył się do walki i filtruje podejrzane profile uniemożliwiając im umieszczanie zdjęć dzieci.

Źródło: hefty.co Fotografie: flickr, facebook

Twoja reakcja?

Super
Super
56
Ha ha
Ha ha
19
Wow
Wow
59
Smutny
Smutny
139
Zły
Zły
212

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz