Home Porady Jeśli w nocy nie mogłeś się ruszyć i miałeś wrażenie, że ktoś na Ciebie patrzy, to oznacza, że przeżyłeś właśnie to

Jeśli w nocy nie mogłeś się ruszyć i miałeś wrażenie, że ktoś na Ciebie patrzy, to oznacza, że przeżyłeś właśnie to

To dość powszechne zjawisko. Najprawdopodobniej zdarzyło się choć raz każdemu z nas. Mowa o paraliżu sennym. Co to jest?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś w nocy obudzić się i poczuć, że nie możesz się ruszać? Mało kto o tym mówi, ale takie zjawisko wbrew pozorom zdarza się dość często. Nie należy jednak zdecydowanie do przyjemnych i pewnie dlatego rzadko staje się tematem opowieści w towarzystwie. Paraliż senny trwa zwykle od kilku sekund do kilku minut.

1-60

Przerażające doświadczenie, o którym zwykle nie rozmawiamy…

Paraliżowi towarzyszą czasem duszności, a także halucynacje wzrokowe lub słuchowe. Człowiek jest w takich sytuacjach zupełnie pozbawiony możliwości reagowania, nie jest w stanie sam wyprowadzić się z tego stanu. Wiele osób opowiada też, że w takich sytuacjach często mają wrażenie, że w ciemnym pokoju coś się porusza lub że ktoś ich obserwuje, a oni tymczasem nie mogą zrobić zupełnie nic. Znasz to doświadczenie? Nie martw się, z Twoją głową jest wszystko w porządku. Jak wspomnieliśmy, to zjawisko jest powszechniejsze niż sądzisz.

 

Skąd ten fenomen?

Jak wyjaśnia amerykański lekarz, Michael J. Breus, paraliż senny wynika z osłabienia kontroli mięśni podczas snu. Za każdym razem, gdy zapadamy w sen, nasz mózg odcina dostęp do mięśni odpowiadających za ruch ciała po prostu po to, abyś we trakcie snu nie zaczął chodzić, gdy coś Ci się przyśni. Jest to więc naturalny mechanizm mający na celu Twoje bezpieczeństwo.

2-46

Od czego zależy, jak często doświadczamy paraliżu sennego?

Dużo zależy tu od różnic indywidualnych, a także od konkretnej sytuacji. Wpływ na wystąpienie paraliżu sennego może mieć zmiana godzin snu, stres, problemy natury psychologicznej, przemęczenie psychiczne lub fizyczne, stosowanie substancji psychoaktywnych lub spanie na plecach.

3-42

Co zrobić, by uniknąć paraliżu sennego?

Wiele osób opowiada, że doświadczenie to jest dla nich gorsze od koszmarnych snów i kojarzy się z nawiedzaniem przez demony. Nic dziwnego, że bywa ono inspiracją dla artystów malarzy, którzy przekładali podobne doświadczenia na swoje obrazy. Teraz jednak wiesz już, że zjawisko to jest całkiem normalne i nie oznacza w rzeczywistości niczego niepokojącego, nie musisz więc się nim martwić.

Możesz oczywiście postarać się unikać czynników opisanych powyżej, nawet jednak jeśli paraliż senny powróci, pamiętaj, że nic Ci w związku z tym nie grozi, a nieprzyjemny stan szybko minie. Nie ma sensu nadmiernie o nim myśleć i z nim walczyć, gdyż w ten sposób tylko go zintensyfikujesz. Po prostu przeczekaj spokojnie, aż paraliż senny minie, a następnie możesz pójść przemyć twarz zimną wodą.

Źródło: misteriosdomundo.org

Twoja reakcja?

Super
Super
73
Ha ha
Ha ha
50
Wow
Wow
238
Smutny
Smutny
64
Zły
Zły
50

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz