Home Porady Wczesne objawy udaru mózgu, które powinieneś znać nawet jeśli jesteś jeszcze młody

Wczesne objawy udaru mózgu, które powinieneś znać nawet jeśli jesteś jeszcze młody

Wczesne objawy udaru mózgu, które powinieneś znać nawet jeśli jesteś jeszcze młody

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z wiekiem rośnie niebezpieczeństwo wystąpienia udaru mózgu.

Dlatego też dobrze wiedzieć jakie są pierwsze objawy, które mogą na to wskazywać. Poniżej znajdziesz 10 symptomów, które mogą wskazywać na udar.

#1. Zaburzenia wzroku

Upośledzenie lub utrata widzenia może być objawem udaru. Statystyki mówią, że 44% ludzi, którzy przeszli udar mózgu, przed jego wystąpieniem doświadczyło utraty wzroku.

#2. Zawroty i ból głowy

Jest to mocny sygnał ostrzegawczy przed udarem. Zwłaszcza w przypadku kobiet poniżej 45. roku życia. Jeśli odczuwasz nagłe zawroty głowy lub zamroczenia, natychmiast zgłoś się do lekarza.

#3. Niespójna mowa

Niewyraźne i niespójne mówienie jest najwcześniejszym znakiem ostrzegawczym. W tym momencie, mogą również wystąpić problemy ze zrozumieniem innych osób.

#4. Nagłe drętwienie kończyn

Aby sprawdzić czy przeżywasz właśnie udar, możesz wykonać prosty test. Rozłóż ramiona na boki z dłońmi skierowanymi ku górze i utrzymaj tak 10 sekund. Jeśli jedno ramię opada, oznacza to osłabienie mięśni i może wskazywać na udar.

#5. Ból z jednej strony twarzy

Nagły ból jednej z kończyn lub z jednej strony twarzy, może wskazywać na udar.

#6. Bóle głowy i migreny

Migreny i silne bóle głowy są jednym z najczęstszych objawów udaru mózgu. Pewne badania wskazują, że ten symptom występuje najczęściej u młodych osób.

#7. Paraliż twarzy, lub opadanie jednej jej połowy

Jeśli czujesz osłabienie, paraliż lub opadanie mięśni z jednej strony twarzy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!

#8. Zmęczenie

Badania wykazują, że ludzie bezpośrednio przed udarem, nagle stają się mocno zmęczeni, nawet jeśli chwilę wcześniej tryskali energią.

#9. Czkawka

Nagły atak czkawki, która utrzymuje się przez długi czas, może oznaczać udar mózgu. W takim wypadku ucierpiał ośrodek oddechowy.

#10. Duszności i kołatanie serca

Nagła, mocna duszność i kołatanie serca to najczęstsze oznaki udaru mózgu. Ten objaw najczęściej pojawia się u kobiet, ale mężczyźni nie powinni go ignorować.

 

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu, musisz zacząć zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Staraj się dobrze wypoczywać oraz dbać o wagę. Unikaj papierosów i alkoholu.

Źródło: abcnews.go.com

Twoja reakcja?

Super
Super
60
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
25
Smutny
Smutny
85
Zły
Zły
12

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz