Home Porady 9 prawidłowych pozycji, dzięki którym łatwo pozbędziesz się tych częstych problemów podczas snu

9 prawidłowych pozycji, dzięki którym łatwo pozbędziesz się tych częstych problemów podczas snu

Sen zajmuje aż jedną trzecią naszego życia, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy spali w sposób komfortowy i zapewniający naszemu ciału właściwy odpoczynek.

Od właściwego snu zależy bardzo wiele, sen ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Dobrze więc wiedzieć, jakie pozycje podczas snu są dla nas najlepsze.

 

1. BÓL BARKÓW

Jeśli po obudzeniu czujesz ból barku i górnej części ramion, nie powinieneś spać na boku, a szczególnie powinieneś unikać spania na bolącej stronie ciała. Spanie na brzuchu też nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ powoduje ono niewłaściwe położenie ramion.

Optymalne jest w tej sytuacji spanie na plecach z cienką poduszką (najlepiej ortopedyczną) pod głową. Możesz też położyć na brzuchu dugą poduszkę i objąć ją rękoma, dzięki czemu ramiona znajdą się w najlepszej pozycji. Jeśli sen na plecach nie jest dla Ciebie komfortowy, połóż się na tej stronie, gdzie bark Cię nie boli, a między kolana włóż poduszkę dla lepszej stabilizacji. Unikaj podkładania rąk pod głowę.

1-78

 

2. BÓL PLECÓW

Ból pleców najczęściej jest spowodowany zbyt miękkim materacem. Aby uniknąć poważnych problemów z kręgosłupem, najlepiej zainwestuj w nowy. Właściwą pozycją byłoby dla Ciebie leżenie na boku z poduszką między kolanami.

W ten sposób kręgosłup będzie znajdował się w swojej naturalnej pozycji oraz unikniesz nadmiernego napięcia ścięgien. Wypróbuj również włożenie pod bok zwiniętego ręcznika. Jeśli zaś wolisz spać na brzuchu, włóż pod dolną część brzucha małą poduszkę, aby krzyż nie wyginał się nienaturalnie wprzód. Dobra byłaby dla Ciebie również pozycja embrionalna z poduszką między kolanami.

2-68

 

3. BÓL KARKU I SZYI

Jeśli miewasz bóle szyi i karku, powinieneś bardzo uważnie dobrać dla siebie poduszkę. Przed wyborem najlepiej skonsultuj się ze specjalistami. Najważniejsze, aby poduszka nie była zbyt duża, przez co Twoja głowa mogłaby leżeć zbyt wysoko.

Jeśli zaś śpisz na brzuchu, wówczas wybierz albo bardzo cienką poduszkę, albo w ogóle żadnej, aby Twoja szyja nie była uniesiona i napięta przez całą noc.

3-61

 

4. TRUDNOŚCI Z ZASYPIANIEM

Tuż przed snem nie korzystaj z komórki ani laptopa, gdyż źle to wpływa na proces zasypiania. Oczywiście unikaj też picia wieczorem kawy i innych napojów kofeinowych, a także czarnej herbaty, napojów gazowanych i słodyczy.

Najlepiej, jeśli z nich zrezygnujesz na 6 godzin przed planowanym pójściem spać. Dobra będzie też dla Ciebie aktywność fizyczna w godzinach porannych lub po południu.

4-52

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
316
Ha ha
Ha ha
88
Wow
Wow
91
Smutny
Smutny
52
Zły
Zły
70

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz