Home jedzenie Na całym jej ciele pojawiły się czerwone, swędzące krosty. Wtedy jeszcze nie miała pojęcia, co to oznacza…

Na całym jej ciele pojawiły się czerwone, swędzące krosty. Wtedy jeszcze nie miała pojęcia, co to oznacza…

W ostatnim czasie, słowo „gluten” stało się mocno popularne. Jednak nie jest to chwilowa moda. Nietolerancja glutenu istnieje i wcale nie mija.

Nieprawdą jest to, że nadwrażliwość na gluten oznacza zawsze chorobę o nazwie celiakia. Objawy w obydwu przypadkach są bardzo podobne. Występuje jednak zasadnicza różnica, osoby, które nie tolerują glutenu, nie mają uszkodzonej wyściółki jelita cienkiego.

Zwiększona wrażliwość na gluten negatywnie wpływa na jakość życia i samopoczucia. Badania nie pozostawiają złudzeń. W obecnych czasach, pszenica ma inną strukturę molekularną. To z kolei powoduje, że działa agresywniej na nasz układ trawienny, a w szczególności jelita.

Uszkodzenie jelit może prowadzić, np. do problemów z wchłanianiem substancji odżywczych, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania.

gluten1

Obecne badania wskazują, że 99% ludzi, którzy cierpią na nietolerancję glutenu lub celiakię pozostaje niezdiagnozowanych. Niestety, testy, które mogą wskazać te przypadłości są bardzo drogie. Poza tym, są rzadko polecane przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Te czynniki wpływają na to, że człowiek, który ma taki problem, zdaje sobie z niego sprawę dopiero wtedy, kiedy mocno podupada na zdrowiu. Szacuje się, że 15% społeczeństwa cierpi na nietolerancję glutenu.

Dlatego też, dokładnie przeczytaj poniższe informacje i sprawdź, czy przypadkiem nie jest to dobra pora na wizytę u lekarza.

 

#1. Ból brzucha

gluten2

Źródło: littlethings.com

Problemy z trawieniem to najbardziej oczywisty objaw nietolerancji glutenu. Kiedy ktoś z tą przypadłością zje produkt zawierający tę substancję, będzie odczuwać wzdęcia, biegunki i zaparcia.

 

#2. Zawroty głowy

gluten3

Źródło: littlethings.com

Wiele osób po zjedzeniu zawierającego gluten posiłku, czuje dezorientację i zawroty głowy.

 

#3. Wahania nastroju

gluten4

Źródło: littlethings.com

Jeśli Twoje jelita nie będą zadowolone z tego co zjadłeś, to czy Twój mózg będzie? Pewnie nie. Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu często mają problemy z drażliwością, niepokojem, zdenerwowaniem, a nawet lękiem. Może to ostatecznie prowadzić do depresji. 

 

#4. Migrenowe bóle głowy

gluten5

Źródło: littlethings.com

Jest to kolejny, bardzo powszechny objaw u ludzi, którzy nie tolerują glutenu. Zazwyczaj taki ból pojawia się od 30 do 60 minut po spożyciu posiłku zawierającego gluten.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
21
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
50
Smutny
Smutny
18
Zły
Zły
13

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz