Home jedzenie Zrzuć szybko zbędne kilogramy stosując dietę opartą na jajach!

Zrzuć szybko zbędne kilogramy stosując dietę opartą na jajach!

Wygląda na to, że w obecnych czasach, każdy stosował lub stosuje wybraną dietę. Dietetycy prześcigają się w obietnicach sprostania każdemu celowi, od możliwości schudnięcia 20kg w dwa tygodnie do przyśpieszenia tempa wzrostu masy mięśniowej o 20% w ciągu kilku dni.

Dzisiaj jednak poruszymy inny temat – nawiązując do tytułu artykułu, przedstawimy Wam kilka faktów na temat kurzych jaj.

klasika_1

Jaja są świetnym źródłem wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Można ich użyć do stworzenia potraw o wysokiej wartości biologicznej, które pomogą zrzucić trochę zbędnego tłuszczyku. W ten sposób postąpił jeden ze słynnych brytyjskich biznesmenów, Charles Saatchi, który zrzucił 25kg w dziewięć miesięcy. Jadł jedynie dziewięć jajek dziennie. Skoro biznesmen w podeszłym wieku sobie poradził, Tobie też się uda!

Zanim przejdziemy do wytłumaczenia dlaczego powinno spróbować się tej diety, przeanalizujmy co sprawia, że jaja są takie wartościowe.

0215eggnutrition-1-2

Na podstawie zamieszczonego powyżej obrazka można wywnioskować ile dobrodziejstwa drzemie w jajku. Białko jednego dużego jaja zawiera 3.6g białka, 17kcal i jest w nim bardzo mało tłuszczu. Natomiast żółtko posiada 55kcal i 2,7g białka. Ma znacznie więcej tłuszczu – 4.5g.

Jajka mają największe stężenie aminokwasów rozgałęzionych spośród wszystkich produktów spożywczych. Ponad to zawierają dużą ilość leucyny, która uruchamia szlaki anaboliczne w organizmie.

funny-egg-box

Jajka w swoich skorupkach można określić naturalnymi „shotami” odżywczymi, które dostarczają białko, tłuszcz i wartościowe aminokwasy. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie przedstawione do tej pory zalety jaj, dieta, która bazuje tylko na nich, nie wydaje się taka zła, prawda?

Przyjrzyjmy się teraz zaletom tej diety.

SPADEK WAGI POPRZEZ UTRATĘ WODY

Nie dajcie się zwieść, pierwszy spadek wagi jest spowodowany utratą wody. Wiąże się ona z węglowodanami, których w jajkach jest śladowa ilość. Z tego powodu pierwszy spadek wagi to praktycznie ciężar samej wody, którą wydalimy z organizmu. Nie zniechęcaj się tym faktem na samym początku, znaczący wpływ na efekt ma praca z ciężarami. Dieta jest traktowana jako suplement, a nie rozwiązanie problemu.

ZACHOWANIE MASY MIĘŚNIOWEJ

Będąc na diecie, o ujemnym bilansie kalorycznym, bardzo ważna jest odpowiednia podaż białka, pomaga ono w utrzymaniu masy mięśniowej.

Białka jaj są nieporównywalnie najlepszym źródłem protein, gdyż ich wartość biologiczna (BV) wynosi 100, jest to najwyższy, możliwy do uzyskania wynik. Ich profil aminokwasowy również został oceniony najwyżej spośród wszystkich produktów i otrzymał notę 1.0. Aż chciałoby się rzec, że zapotrzebowanie organizmu na białko powinno się pokrywać w jak największym stopniu z jajek.

SPALANIE TŁUSZCZU

Jajka są bardzo pożywne, posiadają dużo wartościowego białka, a to oznacza, że jedząc mniej kalorii będziemy nadal czuć się syci. Mówiąc prościej, będziecie jedli mniej, ale dostarczać będziecie organizmowi bardzo dużo substancji odżywczych. Zamiast zjadać trzy hamburgery dla zabicia głodu, możesz sięgnąć po parę jajek i też być najedzonym.

Rezultatem zmniejszania ilości spożywanych kalorii i jednocześnie zwiększania spoczynkowego zapotrzebowania kalorycznego, będzie utrata tkanki tluszczowej.

funny-egg-chicken-first-person-eating

OSPAŁOŚĆ

Pojawia się z uwagi na wyeliminowanie węglowodanów z jadłospisu, następstwem tego jest również mniejsze stężenie glukozy we krwi, którą żywi się mózg. W takiej sytuacji organizm jest zmuszony przestawić się na nowe paliwo -ketony. Odczujemy te zmiany poprzez apatyczność, będziemy również mniej energiczni na treningach.

Mimo iż brzmi to odrobinę niepokojąco, to nie ma powodów do paniki. Organizm szybko zaadaptuje się do nowego stylu żywienia i po kilku dniach znów będziemy pełni energii. Niektóre osoby mogą czuć się nawet lepiej, na tej diecie, niż w przypadku stosowania diety uwzględniającej węglowodany.

SPADEK FIZYCZNYCH MOŻLIWOŚCI ORGANIZMU

Węglowodany, a dokładnie glukoza, są głównym i bardzo ważnym źródłem energii, pozwalającym  zachować dobrą sprawność organizmu w czasie wzmożonej aktywności fizycznej. W sytuacji, gdy zmniejszana jest podaż węglowodanów to zapasy glikogenu, gromadzonego w naszym ciele, są coraz mniejsze. Dochodzimy w końcu do momentu, kiedy organizm musi przestawić się na pozyskiwanie energii z tłuszczy i aminokwasów.

Na koniec mamy dla Was parę rad, przechodząc na dietę jajeczną zróbcie okres przejściowy, w trakcie którego do posiłków będziecie dodawać owoce i warzywa. Starajcie się urozmaicać posiłki i zaskakiwać Wasze kubki smakowe. Jedzenie samych jajek wymaga wyjątkowej determinacji i twardego charakteru.

Nie martwcie się również początkowymi, negatywnymi reakcjami żołądka, organizm musi się przyzwyczaić do pracy bez węglowodanów złożonych i cukrów.

Źródło: spotmegirl.com

Twoja reakcja?

Super
Super
9
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz