Home jedzenie Zobacz, dlaczego nigdy więcej nie powinieneś przechowywać jajek w lodówce

Zobacz, dlaczego nigdy więcej nie powinieneś przechowywać jajek w lodówce

Kiedy uczyłam się gotować, automatycznie chowałam wszystkie zrobione zakupy do lodówki. Wydawało mi się, że w lodówce nie będą tak szybko się psuły i dłużej zachowają świeżość. Ze zdziwieniem odkryłam, że nie zawsze tak się dzieje…

Jeszcze większym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że nie wszystkie produkty nadają się do przechowywania w niskiej temperaturze.

Poniżej znajdziecie listę 14 produktów spożywczych, które nigdy nie powinny znaleźć się w lodówce:

Banany

Aby zachowały swój dobry smak, przechowuj je np. na kuchennym blacie. Te żółte jagody (tak, w zasadzie banany to jagody), przechowywane w lodówce, krócej zachowują swoje wartości odżywcze i wolniej dojrzewają.

Banany przechowywane poza lodówką, z czasem stają się brązowe i wyglądają na stare, jednak dopiero wtedy  są naprawdę słodkie i pyszne.

BananasŹródło: commons.wikimedia.org

Cebula

Cebulę powinniśmy przechowywać w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej.  Zasada ta odnosi się jednak do przechowywania całych główek cebuli. Natkę przechowuj w lodówce.

Awokado

Znalezienie idealnego, dojrzałego awokado jest niełatwą sztuką. Zadanie to będzie o wiele prostsze, jeśli będziesz przechowywać ten owoc w temperaturze pokojowej. Umieszczenie awokado w lodówce spowalnia proces dojrzewania owocu. Do lodówki możesz schować jedynie dojrzałe awokado, jeśli akurat w danym momencie nie masz ochoty na zjedzenie owocu.

avocado-1712583_1920Źródło: pixabay.com

Czosnek

Na pewno każdy spotkał się z sytuacją, gdy przechowywana w lodówce główka czosnku wypuściła zielone kiełki, zanim zdążyliśmy ją zużyć.

Czosnek zawsze przechowuj poza lodówką. Zahamujesz w ten sposób proces kiełkowania, a warzywo będzie dłużej przydatne do użycia. Dodatkowo, odpowiednio przechowywany czosnek nie stanie się miękki i gumowaty.

Jajka

Jeśli kiedykolwiek robiłaś zakupy w sklepie, na pewno zauważyłaś, że jajka zawsze przechowywane są poza lodówkami, w temperaturze pokojowej.

Na ten temat toczyło się już wiele dyskusji, wciąż jednak nie istnieją jednoznaczne dowody na to, że jajka powinny być trzymane w lodówce. Wręcz przeciwnie – wiele badań dowodzi, że te przechowywane poza lodówką, smakują lepiej.

food-316412_1280Źródło: pixabay.com

Chleb

Twardy jak skała chleb jest nie zachęca nas do jedzenia. Przechowuj go poza lodówką, a na dłużej zachowa swoją świeżość.

Pomidory

Dojrzały pomidor jest jedną z najsmaczniejszych rzeczy na świecie! Niestety przechowywany w lodówce, szybko traci swój dobry smak. Co więcej, zimne powietrze hamuje proces dojrzewania pomidorów.

Tomatoes_777Źródło: commons.wikimedia.org

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Strona 1 z 212

Twoja reakcja?

Super
Super
275
Ha ha
Ha ha
30
Wow
Wow
123
Smutny
Smutny
18
Zły
Zły
32

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz