Home Porady 6 ważnych powodów, przez które Twój organizm zatrzymuje wodę i jak temu zapobiec

6 ważnych powodów, przez które Twój organizm zatrzymuje wodę i jak temu zapobiec

Gdy Twój organizm zatrzymuje wodę, Twoje ręce, kostki, stopy i dłonie są ciągle spuchnięte. Stan ten nazywany jest często obrzękiem, a jego przyczyną jest gromadzenie się płynów w tkankach, układzie krążenia oraz w wolnych przestrzeniach naszego ciała.

Obrzęk różnych części ciała występuje głównie podczas ciąży, a także u osób, które nie dbają o swoją kondycję fizyczną. Pojawić się może także przed cyklem miesiączkowym. Sprzyja mu siedzący tryb życia oraz niektóre leki. Bardzo często pojawia się podczas długiego lotu samolotem.

Większość przypadków, w których mamy do czynienia z obrzękiem, nie stanowi dla nas zagrożenia. Niestety w nielicznych, obrzęk może być wynikiem problemów z sercem lub oznaczać nieprawidłowe funkcjonowanie nerek. Z tego względu nigdy nie należy go bagatelizować i za każdym razem warto sprawdzić, gdzie leży przyczyna jego powstawania. Poniżej przedstawiamy tę najczęstsze oraz wskazówki, które pomogą Ci zapobiegać obrzękom i zatrzymywaniu wody w organizmie. O ile nie ma medycznych przeciwwskazań, śmiało możesz się do nich stosować.

6 przyczyn powstawania obrzęku:

1. Nadmierne spożycie sodu.

Jeśli w Twojej diecie znajduje się wiele produktów wysoko przetworzonych zawierających sól, a do tego pijesz mało wody, Twój organizm będzie gromadził ją w Twoim ciele „na zapas”. Pod wpływem zatrzymywanej wody, komórki ludzkiego ciała potrafią powiększyć się aż dwudziestokrotnie, dlatego bardzo istotna w przeciwdziałaniu występowania obrzęków jest odpowiednia dieta.

bowl-1884168_1920

Źródło: pixabay.com

Poza solą kuchenną, bogatymi w sód produktami są: puszkowane warzywa, niektóre przyprawy, przetworzone mięso oraz wysoko przetworzona żywność. Rozwiązaniem tego problemu może być wprowadzenie do diety organicznej soli himalajskiej. Dzięki niej ryzyko występowania obrzęków będzie znacznie niższe.

2. Niedobór magnezu.

Niedobór magnezu również może prowadzić do występowania obrzęków. Ten pierwiastek jest kluczowy dla sprawnego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego jego niedobór zwykle jest przyczyną przykrych dolegliwości, m.in. powoduje zatrzymywanie wody i obrzęki.

Według badań, przyjmowanie ok 200 miligramów magnezu dziennie zmniejsza ryzyko występowania obrzęków u kobiet przed menstruacją.

Aby zbilansować poziom magnezu w organizmie, warto wprowadzić do diety produkty bogate w ten pierwiastek. Najwięcej magnezu znajdziemy w suszonych owocach, szpinaku, ciemnozielonych warzywach, gorzkiej czekoladzie, orzechach i pestkach oraz w całych ziarnach. Można również przyjmować magnez w postaci suplementu diety.

pistachio-1098173_1920

Źródło: pixabay.com

3. Niedobór witaminy B6.

Witamina B6 reguluje procesy wodne w naszym organizmie, dlatego jej niedobór objawiać się może poprzez opuchliznę.

Według ostatnich badań, których wyniki zamieszczono w periodyku naukowym „Journal of Caring Sciences”, kobiety, u których przed menstruacją występował obrzęk, pozbyły się problemu dzięki codziennemu przyjmowaniu witaminy B6.

Witamina B6 jest rozpuszczalna w wodzie i potrzebuje wielu kofaktorów (związków przyśpieszających reakcje chemiczne), aby nasz organizm w pełni ją przyswoił. Najlepiej dostarczać ją w pożywieniu. Znajdziemy ją w ziemniakach, drobiu, chudej wołowinie, indyku, tuńczyku, suszonych owocach, bananach, nasionach kwiatów i pistacjach.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
104
Ha ha
Ha ha
8
Wow
Wow
16
Smutny
Smutny
12
Zły
Zły
12

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz