Przed rozpoczęciem każdego ćwiczenia pamiętaj, aby rozgrzać mięśnie nóg. Idealną rozgrzewką dla Twoich stóp będzie uciskanie palców. To ćwiczenie również świetnie zrelaksuje Twoje stopy. Stojąc, lekko zegnij kolana, jednocześnie staraj się chwycić palcami podłogę. Wytrzymaj w tej pozycji licząc do trzech. Wykonuj to ćwiczenie trzy razy dziennie po 10 powtórzeń.

2. Chodzenie na palcach

To ćwiczenie może wykonywać każdy, nawet jeśli nie ćwiczy baletu. W ten sposób wzmocnisz mięśnie palców, mięśnie wokół kostki oraz więzadła. Wykonanie jest bardzo proste. Stań na palcach i idź na nich przez 20 sekund. Odpocznij przez 10-15 sekund i powtórz ćwiczenie jeszcze 5 razy. Dla lepszych rezultatów powtarzaj ćwiczenie dwa razy dziennie.

3. Ćwiczenie kostek

Stan naszych kostek, ich ruchomość i elastyczność, ma duże znaczenie dla naszej sprawności, zwłaszcza, gdy mamy nadwagę, która obciąża nasze mięśnie, kości i stawy. Mocno ograniczona mobilność kostek przekłada się na bóle mięśni i stawów. Także bóle pleców, bioder i kolan spowodowane mogą być przez nadmierne obciążenie mięśni wokół kostek.

Połóż się na plecach i unieś jedną nogę nad głowę. Zataczaj okręgi zgodnie z ruchem wskazówek zegara kostką uniesionej nogi, licząc do 10. Następnie zmień nogę i powtórz ćwiczenie. 

4. Naciąganie taśmy

Celem tego ćwiczenia jest wzmocnienie mięśni stóp, dzięki którym utrzymujemy równowagę i zabezpieczenie stóp przed urazem.

Usiądź na podłodze z wyprostowanymi przed sobą nogami. Taśmę do ćwiczeń owiń o konstrukcję łóżka i załóż jej drugi koniec na czubek swojej stopy. Pochylaj się do tyłu tak, aby taśma się napinała.

Wykonuj to ćwiczenie przez 5 sekund. Powtórz 10 razy dla jednej stopy.

5. Chwytanie ołówka palcami

Wykonanie tego ćwiczenia jest naprawdę proste. Połóż ołówek na podłodze i podnieś go za pomocą stopy. Przytrzymaj go przez 10 sekund. Ćwiczenie powtórz 5 razy dla każdej stopy.

Źródło: gohealthyteam.com