Home Porady Wygląd stolca może wiele powiedzieć o Twoim zdrowiu. Zwracaj uwagę na jego kolor i kształt

Wygląd stolca może wiele powiedzieć o Twoim zdrowiu. Zwracaj uwagę na jego kolor i kształt

Wiele osób traktuje takie tematy jak tabu, jednak ważne jest, aby poznać pewne aspekty związane z kupą, gdyż mogą one powiedzieć sporo o naszym zdrowiu.

Wypróżnianie to jedna z kluczowych funkcji organizmu. Kiedy następują zmiany w ruchu jelit, może być to spowodowane niebezpiecznymi zmianami w organizmie. Kształt i konsystencja odchodów może oznaczać, że organizm walczy z zakażeniem, lub informować nas o poważniejszej chorobie.

kupa1

Jaka kupa jest normalna? Stolec to w 75% woda. Reszta to mieszanina błonnika, martwych i żyjących bakterii, różnych innych komórek oraz śluzu. Prawidłowy stolec jest gładki, miękki i ma wydłużony kształt. Dodatkowo nie jest podzielony na kawałki.

Tekstura powinna być jednolita, a kupa powinna mieć kształt litery S. Taki kształt to odzwierciedlenie końcowego odcinka jelit. Jeśli chodzi o kolor, to nie powinna ona być zbyt ciemna.

kupa2

Źródło: pixabay.com

#1. Oddzielone twarde bryłki

Może wskazywać na ostre zapalenie jelita cienkiego. Taki typ stolca zazwyczaj jest niewielki i dosyć twardy. Średnica wynosi od 1 do 2 centymetrów. Występuje u ludzi, którzy stosują antybiotyki i zazwyczaj wywołuje krwawienie z odbytu.

#2. Kształt kiełbasy, ale niejednolita

Taki stolec ma problem z przejściem przez odbyt, co również może doprowadzić do krwawienia. Średnica kupy wynosi od 3 do 5 centymetrów i zazwyczaj występuje u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.

#3. Kształt kiełbasy, ale z pęknięciami na powierzchni

Jest bardzo podobny do poprzedniego. Różnica polega jednak na tym, że jest przetwarzany szybciej.

#4. W kształcie kiełbasy, gładka i miękka

Ten stolec jest zupełnie normalny i prawidłowy. Występuje u osób, które wydalają raz dziennie.

#5. Miękkie kawałki stolca o jednolitych krawędziach

Taki rodzaj stolca występuje u osób, które chodzą do toalety więcej niż raz dziennie po dużych posiłkach.

#6. Puszyste kawałki z postrzępionymi krawędziami

Taka kupa ma miękką strukturę i może wskazywać na wysokie ciśnienie krwi oraz duży stres.

#7. Biegunka z elementami stałymi

Jest podobny do zwykłej biegunki, ale często połączony z zaparciami. Zależnie od zapachu i koloru, taki stolec może wskazywać na jakąś chorobę.

#8. Wodnista biegunka

Zazwyczaj świadczy o silnym odwodnieniu i zapaleniu jelita. Nie powinno się bagatelizować takiej kupy, gdyż może ona świadczyć o poważnej chorobie.

#9. Czarny lub jasnoczerwony stolec

Oznacza, że w obrębie jelita doszło do krwawienia.

#10. Bladożółty lub biały stolec

Może oznaczać zapalenie wątroby, jej marskość lub choroby trzustki.

#11. Żółtawa kupa

Jeśli stolec jest żółty, świadczy to o problemach z woreczkiem żółciowym.

Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci utrzymać jelita w dobrym stanie:

Nawodnienie organizmu

Jeśli nie cierpisz z powodu chorób nerek lub układu sercowo-naczyniowego, powinieneś codziennie pić co najmniej 2 litry płynów. Takie zachowanie wspomaga prawidłowe działanie układu pokarmowego, dzięki czemu stolec spokojnie może przejść przez jelita.

Probiotyki

Przyjazne bakterie probiotyczne znajdujące się w naszych jelitach, mają duży wpływ na proces trawienia, funkcjonowanie układu odpornościowego i utrzymywanie jelit w zdrowiu. Probiotyczne suplementy diety mogą pomóc w uzupełnianiu bakterii jelitowych, przez co będziemy mogli utrzymać nasz system trawienny w zdrowiu.

Błonnik

Istnieją dwa rodzaje włókien jakich potrzeba w naszej diecie. Jest to błonnik nierozpuszczalny, który pomaga utrzymać prawidłową perystaltykę jelit oraz błonnik, który absorbuje wodę i zmiękcza stolec.

Źródło: fhfn.org

Twoja reakcja?

Super
Super
363
Ha ha
Ha ha
160
Wow
Wow
265
Smutny
Smutny
73
Zły
Zły
87

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz