Home Niesamowite Zainstalował kamery w lesie w pobliżu Czarnobyla. Po upływie 31 lat, takich zmian nikt się nie spodziewał.

Zainstalował kamery w lesie w pobliżu Czarnobyla. Po upływie 31 lat, takich zmian nikt się nie spodziewał.

Sergey Gashchak to ceniony w dziedzinie ekologii ekspert. Uznanie zawdzięcza przede wszystkim badaniom naukowym, które przez wiele lat prowadził w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

To właśnie tam, na obszarze mierzącym około 30 km średnicy, sprawdzał, w jaki sposób katastrofa w elektrowni wpłynęła na środowisko naturalne rejonu. Obserwacje były możliwe dzięki zainstalowanym ukrytym kamerom.

strefa-wykluczenia-czarnobyl-2

Uzyskane wyniki okazały się tak zaskakujące, że wieść o badaniach Gashchaka obiegła nie tylko Ukrainę, ale cały świat!

strefa-wykluczenia-czarnobyl-1

Dziś, po upływie 31 lat od wybuchu elektrowni atomowej, z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że strefa wykluczenia nareszcie odżyła.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, przyrodnicy obserwują masowe osiedlanie się w niej zwierząt.

strefa-wykluczenia-czarnobyl-3

Najlepszym tego dowodem są obserwacje prowadzone przez Sergeya, który dokumentuje faunę i florę czarnobylskich lasów. Choć teren ten jeszcze niedawno był obumarły, z każdym rokiem coraz bardziej powraca do życia.

strefa-wykluczenia-czarnobyl-4

Mieszkają tam zarówno duże drapieżniki, takie jak np. rysie, jak i rzadkie gatunki ptaków czy gryzoni. Co więcej, niektóre z żyjących tam gatunków zagrożone są wyginięciem!

strefa-wykluczenia-czarnobyl-8

Jednych z nich jest ten czarny, rzadko spotykany bocian. Sądząc po fotografii, zamierza osiedlić się w Czarnobylu na dłużej.

strefa-wykluczenia-czarnobyl-6

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
378
Ha ha
Ha ha
19
Wow
Wow
66
Smutny
Smutny
23
Zły
Zły
32

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz