Home ludzie Oto 15 sygnałów ostrzegawczych świadczących o obecności raka, które zazwyczaj są lekceważone.

Oto 15 sygnałów ostrzegawczych świadczących o obecności raka, które zazwyczaj są lekceważone.

Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki występowania raka, to powinieneś mieć świadomość symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającym się w Twoim ciele nowotworze.

Wiele osób wciąż nie umie rozpoznać oznak raka. Właśnie z tego powodu zauważamy, że coś jest się nie tak zbyt późno. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby jak najlepiej znać własne ciało i wczesne objawy raka, ponieważ zdiagnozowanie go w porę daje Ci największe szanse na walkę z chorobą.

rak 1

Potencjalne objawy raka

Każdy rodzaj raka wysyła różne sygnały, w zależności od miejsca rozwoju komórek nowotworowych i stopnia ich rozprzestrzenienia. Ale istnieją pewne objawy, które są jednakowe dla wielu różnych rodzajów raka.

Większość z nich jest związanych ze sposobem, w jaki organizm reaguje na niepożądane działanie komórek nowotworowych.

Oto 15 sygnałów ostrzegawczych świadczących o obecności raka, które zazwyczaj ignorujemy:

#1. Zmiany w stolcu

Zmiany wielkości stolca, częste biegunki i nieprawidłowości w jego strukturze są często wskazaniem obecności raka układu trawiennego. Jeśli towarzyszy im ciągły dyskomfort w jamie brzusznej, tym bardziej powinieneś wybrać się prędko do lekarza.

#2. Problemy z oddawanym moczem

mocz

Źródło: pixabay.com

Jeśli zauważysz, że zaczynasz chodzić do toalety częściej niż zwykle i napotykasz dyskomfort związany z oddawaniem moczu, może to wskazywać na nowotwór prostaty lub pęcherza.

#3. Ból i opuchlizna

Miejsca które zwykle Ci nie dokuczały zaczynają nagle puchnąć i stają się obolałe? Może być to oznaka raka jamy ustnej, raka skóry lub też narządów płciowych. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia.

#4. Krwawienie

krew-2

Źródło: pixabay.com

Krwawe stolce lub mocz, kaszel z krwią lub krwawe wydzieliny z pochwy, mogą sugerować wiele rodzajów raka. To jeden z wyraźnych objawów już rozwiniętego nowotworu. 

#5. Guzki

Jeśli dostrzeżesz, że na Twoim ciele pojawił się jakiś guzek lub też już wcześniej obecny zmienia wielkość lub wygląd…powinieneś zdecydowanie skonsultować się ze swoim lekarzem. Może się to wiązać z kilkoma rodzajami raka.

#6. Niestrawność

ból-2

Źródło: pixabay.com

Najbardziej lekceważonym objawem raka jest niestrawność ze względu na swoją powszechność. Niemniej jednak, może ona wskazywać na nowotwór układu pokarmowego, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej dyskomfort i problemy z połykaniem

#7. Zmieniające się pieprzyki

Każda modyfikacja koloru, kształtu lub wielkości pieprzyków może sugerować raka skóry. Należy poważnie obserwować swoje zmiany skórne i skonsultować je z lekarzem, jeśli zauważysz coś nietypowego.

#8. Nietypowy wzrost włosów

wł

Źródło: pixabay.com

Szybki wzrost włosów sugeruje raka. Jeśli rosną one w nietypowych miejscach i w dość szybkim tempie powinieneś wybrać się do specjalisty.

#9. Zmiany skórne

Czerwona, żółta lub ciemna skóra jest najczęstszym objawem ostrzegawczym raka, ale nie musi mówić, że zmiana skóry musi być z tym związana.

#10. Dyskomfort…

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
112
Ha ha
Ha ha
47
Wow
Wow
151
Smutny
Smutny
258
Zły
Zły
105

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz