Home Film Mając 18 lat wystąpiła w roli Isaury. Dzisiaj, mimo 60 lat na karku olśniewa figurą nastolatki.
11.06K

Mając 18 lat wystąpiła w roli Isaury. Dzisiaj, mimo 60 lat na karku olśniewa figurą nastolatki.

„Niewolnica Isaura”, czyli serial emitowany w Polsce w latach 80. zdobył niemałą popularność. Wynikało to najpewniej z faktu, że serial pełen był egzotyki i ubarwiał szarą rzeczywistość PRL-u.

Serial powstał w 1975 roku, ale na polskich ekranach zadebiutował w 1984. Pokochali go widzowie na całym świecie. Jego twórcy nawet nie podejrzewali, że zyska taką popularność.

isaura1

Serial trafił do Polski przypadkiem. Podczas festiwalu w Cannes, polskie stoisko znajdowało się niedaleko tego z Brazylii. Przedstawiciele obu krajów dogadali się, że strona polska kupi prawa do emisji serialu. Ciekawostką jest, że w trakcie tych rozmów Polskę reprezentował Lew Rywin, a w naszym kraju nie spodziewano się tak dużej oglądalności.

Co więcej, telewizja dokonała poważnych zmian w nagraniach. Połączono ze sobą niektóre odcinki i skracając zbyt długie (zdaniem ekspertów) sceny. Obawiano się, że widownia w Polsce nie przekona się do nowego sposobu nagrywania. Ostatecznie z oryginalnych stu 15-minutowych odcinków uzyskano jedynie 15 trwających godzinę.

isaura2

Przez ten zabieg serial zyskał na dynamice, jednak wątpliwym wydaje się to, aby miało to wpływ na jego popularność. Polscy widzowie zasypali telewizję ogromem listów, w których zadawano liczne pytania i proszono o powtórki. Aby nie zawieść widzów, podjęto decyzję o tym, aby emitować serial wieczorem i rano.

isaura3

Serial zyskał sobie sympatię ludzi przez to, że był całkiem inny niż ówczesna szara rzeczywistość. Nie brakowało w nim egzotyki i kolorów, a równocześnie był niczym bajka dla dorosłych. Odwieczna walka dobra ze złem kończyła się bowiem zwycięstwem dobra.

 

isaura4

Przyjazd aktorów grających główne role w serialu do Polski porównywalny był rangą do wizyty Papieża.

isaura5

 

Licznie zgromadzeni na ich powitaniu ludzie płakali, całowali aktorów po rękach i padali im do stóp. Była to zbiorowa histeria. Milicja Obywatelska i ochrona aktorów musieli nie raz interweniować, aby uspokoić tłum.

isaura6

Po emisji ostatniego odcinka, smutek ludzi był przeogromny. Niektórzy porównywali ówczesne przygnębienie do żałoby narodowej. Aby pocieszyć widzów, telewizja kupiła prawda do dwóch innych seriali – „W kamiennym kręgu” oraz „Panna dziedziczka”. Jednak ani jeden, ani drugi serial nie zyskał większego zainteresowania publiczności w Polsce.

isaura7

 

Dzisiaj pozostałością po rozgłosie „Niewolnicy Isaury” są tylko egzotyczne imiona, zupełnie nieznane wcześniej w Polsce. Izaury, Tobiasze i Malwiny są wspomnieniem o wielkiej popularności serialu. Jedynnie Leoncio nie zdobył większego rozgłosu. Odtwórca roli złego plantatora – Rubens de Falco zmarł w 2008 roku.

isaura8

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
77
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
7
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz