Home Domyslna Pijesz codziennie kawę? Nie uwierzysz, jak wpływa na Twoje ciało i umysł.

Pijesz codziennie kawę? Nie uwierzysz, jak wpływa na Twoje ciało i umysł.

Pijesz codziennie kawę? Nie uwierzysz, jak wpływa na Twoje ciało i umysł.

Ludzie z całego świata rozsmakowali się w kawie i większa część z nich pewnie nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki tego gorąco i aromatycznego napoju.

Często słyszy się o szkodliwym wpływie kawy na ludzki organizm, lecz mało kto wspomina o jej zaletach. Najistotniejsze z nich opisaliśmy w tym artykule.

1. Przyspiesza metabolizm

Jest to główny powód, dla którego ludzie sięgają po kawę. Zaskakujące jest jak szybko potrafi postawić nas nogi o poranku. Choć pobudzenie nie trwa długo, zdecydowanie ułatwia sprawne i efektywne rozpoczęcie dnia. Jeśli niewyspanie daje się nam we znaki przez cały dzień, można zasilić się do wieczora jedną lub dwoma dolewkami.

Badania dowiodły, że espresso wypite po ćwiczeniach fizycznych stymuluje proces trawienia. Eksperyment opisany w Journal of Applied Physiology wykazał, że zawodnicy dyscyplin sportowych, wypijający espresso po wysiłku, mieli o 66% większy przyrost glikogenu mięśniowego, dzięki czemu ich organizmy znacznie szybciej osiągały homeostazę.

2. Utrzymuje mózg w dobrej kondycji

Prowadzono wiele badań nad zdrowotnymi właściwościami kawy. Jedno z nich wykazało, że picie trzech filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję aż o 65% – u osób w średnim wieku. W przypadku choroby Parkinsona wartości te oscylują w zakresie 32-60%.

Inne badania dowiodły, że kawa stymuluje mózg do efektywniejszej pracy, zmniejsza czas reakcji na bodźce, poprawia pamięć i wyostrza zmysły.

3. Sprawia, że czujesz się dobrze

Kofeina zawarta w kawie ogranicza działanie adenozyny, przez co zwiększa się wydzielanie neuroprzekaźników dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Dzięki temu nasze samopoczucie poprawia się i czujemy się zrelaksowani.

Naukowcy z Harvard Public School of Health odkryli, że dorośli ludzie, pijący minimum dwie filiżanki espresso w ciągu dnia, są mniej skłonni do popełniania samobójstwa – porównania dokonano z osobami pijącymi kawę bezkofeinową.

Warto dodać, że pijąc kawę, zasilamy organizm witaminami B1, B2, B3 i B5, oraz potasem, i magnezem, co dodatkowo wpływa na nasze dobre samopoczucie. 

4. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry

Badanie zaprezentowane w Journal of the National Cancer Institute wykazało, że osoby pijące codziennie espresso mają o 20% mniejsze szanse zachorowania na czerniaka, który jest bardzo groźnym nowotworem.

5. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby

Rak wątrobowokomórkowy jest szóstym, najczęściej rozwijającym się nowotworem u ludzi i trzecim schorzeniem na świecie pod kątem śmiertelności. Pijąc kawę można obniżyć ryzyko rozwinięcia się tej strasznej choroby. Jedna filiżanka dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania o 20%, dwie filiżanki o 35%, natomiast cztery filiżanki redukują ryzyko o 50%. Różne źródła podają, że cztery kawy dziennie są skuteczną formą ochrony przed tym nowotworem.

6. Zmniejsza szanse zachorowania na cukrzycę typu 2

Badanie przeprowadzone przez specjalistów z Harvard School of Public Health dowiodło, że osoby pijące minimum jedną kawę dziennie, przez okres czterech lat, mają o 11% niższe szanse zachorowania na cukrzycę typu 2, w porównaniu do osób pijących kawę jedynie sporadycznie.

Liczymy na to, że mając powyższą wiedzę, nie zrezygnujesz z picia kawy i będziesz nadal cieszyć się jej zdrowotnymi właściwościami. Pamiętaj jednak, że zbyt duże spożycie tego aromatycznego napoju może negatywnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia.

Źródło: genuinewell.com

Twoja reakcja?

Super
Super
306
Ha ha
Ha ha
25
Wow
Wow
44
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
11

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz