Home News Cennik w Kościele? Za takie praktyki księżom grożą kary.
13.02K

Cennik w Kościele? Za takie praktyki księżom grożą kary.

Papież Franciszek ma w zwyczaju mówić to, co myśli, nie przejmując się tym, czy spodoba się to większości Kościoła.

Skrytykował ostatnio zbytnie skupienie kapłanów na pieniądzach i wprost sprzeciwił się pojawiającym się w niektórych parafiach cennikom. Za „handlowanie sakramentami” księża mogą otrzymywać poważne kary.

Papież twierdzi, że cenniki w parafiach to grzech zgorszenia. Franciszek stwierdził nawet, że jest absurdalnym, aby wierni płacili za sakramenty, które są przecież podstawowym elementem ich wiary. W wielu parafiach w Polsce nadal słyszy się jednak: „co łaska, ale nie mniej niż…”. Co na to prawo kanoniczne?

cennik1

Opłaty regulowane są przez różne kanony prawa kanonicznego. Ustalenie opłat za sakramenty spoczywa na barkach zebrania biskupów danej prowincji (np. opłaty za pogrzeby). Prawo kościelne mówi jednak jasno, że ani pogrzebu, ani żadnego innego sakramentu nie można odmówić wiernemu z powodu ubóstwa.

Jeśli chodzi o ofiarę za odprawianie mszy, jest ona dobrowolna. Składając ją, wierni troszczą się o utrzymanie księży i kościoła. Prawo podkreśla, że ofiary mszalne nie powinny w żadnym wypadku stwarzać pozorów transakcji handlowych. Z tego wynika, że cenniki parafii nie są dobrym pomysłem.

– „Pobieranie opłat powinno odbywać się w granicach przyzwoitości. Ich przekroczenie może skończyć się surowym ukaraniem duchownego oraz osoby uczestniczącej w nielegalnym procederze. Kanon 1380 stanowi, że ten kto stosuje symonię (świętokupstwo, handluje sakramentami) lub przyjął sakrament z wykorzystaniem tego zjawiska, powinien zostać ukarany interdyktem – zakazem odprawiana obrzędów lub suspensą – zakaz pełnienia określonych funkcji. Ponadto kan. 1385 informuje, że kto niezgodnie z prawem czerpie zysk z ofiar mszalnych, powinien być ukarany cenzurą lub inną sprawiedliwą karą” – możemy przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Przypadki nadużyć ze strony księży powinno zgłaszać się do biskupa.

cennik2

Papież Franciszek już kilka miesięcy temu krytykował zwyczaj opłat za msze. Określił to zamienianiem miejsc kultu w miejsca handlu. Dał także pouczenie duchownym, aby pamiętali, że ich zadaniem jest prowadzić wiernych do zbawienia, a nie zarabiać na nich. Ze smutkiem stwierdził, że za często zdarza się „wejść do kościoła i zobaczyć listę z cenami usług.”

Twoja reakcja?

Super
Super
248
Ha ha
Ha ha
25
Wow
Wow
16
Smutny
Smutny
16
Zły
Zły
28

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz