Home Porady Dzięki temu w Twoim domu zawsze będzie pięknie pachnieć. Sąsiedzi będą zazdrośni.
43.27K

Dzięki temu w Twoim domu zawsze będzie pięknie pachnieć. Sąsiedzi będą zazdrośni.

Nie ma nic lepszego niż mieszkanie, w którym unosi się lekki i przyjemny zapach. Nie każdy to wie, ale zapachy wpływają na nasze samopoczucie.

Aby się zrelaksować, powinniśmy przebywać w otoczeniu delikatnych aromatów. Aby pozbyć się brzydkich zapachów z naszego domu, zazwyczaj korzystamy z przeróżnych odświeżaczy powietrza. Owoce egzotyczne, zioła, cytrusy… – wybór jest naprawdę spory.

Jednak czy wiesz, że te pozornie nieszkodliwe produkty, tak naprawdę mogą zagrażać naszemu zdrowia? Dezodoranty, odświeżacze i tego typu produkty zwiększają poziom zanieczyszczenia powietrza w domu.

Badania pokazują, że używanie odświeżacza powietrza raz w tygodniu znacznie podnosi ryzyko wystąpienia astmy u dorosłych.

Zapachowa spraye często zawierają wiele toksycznych chemikaliów, które pozostają w powietrzu na długo. Wynik badań przeprowadzonych przez Center for Radiation, Chemical and Environmental Hazards z Wielkiej Brytanii, wykazały, że produkty tego typu wyrzucają w powietrze duże ilości formaldehydu. Jest to substancja, której rakotwórczość potwierdził Narodowy Program Toksykologiczny w Wielkiej Brytanii.

Stąd też wiele odświeżaczy powietrza ze względu na swój skład, tak naprawdę jest źródłem zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też powinniśmy starać się unikać ich używania. Zamiast tego, warto stosować naturalne sposoby przywracania przyjemnego zapachu w mieszkaniu. Poniżej znajdziesz przepis na samodzielne wykonanie naturalnego odświeżacza powietrza.

pach1

Naturalny odświeżacz powietrza

Składniki

 • 4 łyżki sody oczyszczonej
 • 2 szklanki letniej wody
 • kilka kropel ulubionego olejku zapachowego (np. cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, eukaliptusowy…)
 • butelka ze spryskiwaczem

Sposób przygotowania

Składniki wymieszaj w misce i zostaw na pół godziny. Następnie przelej je do butelki ze spryskiwaczem. Używaj go w miejscach, gdzie zapachy są najbardziej absorbowane. Taki odświeżacz jest skuteczny w usuwaniu brzydkich woni i ładnie pachnie. Wszystkie jego składniki są całkowicie naturalne.

Ostrzeżenie

Olejki eteryczne nie powinny być wykorzystywane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie należy stosować ich w domu, gdzie są małe dzieci lub zwierzęta. W takich wypadkach stosuj do odświeżacza mieszankę wody i sody bez olejków. Taka mieszanka równie skutecznie usunie brzydkie zapachy.

Naturalny odświeżacz powietrza to nie jedyny produkt, który można samodzielnie wykonać w domu. Drugim z nich jest organiczny płyn do tkanin, który nada ubraniom świeży zapach.

pach2

Naturalny płyn do zmiękczania tkanin

Składniki

 • 150-200 ml gorącej wody
 • 10 g sody oczyszczonej
 • 800 ml octu jabłkowego
 • około 20 kropel ulubionego olejku eterycznego
 • plastikowy pojemnik

Uwaga: plastikowy pojemnik powinien być w miarę duży. Podczas przygotowywania płyn zwiększy swoją objętość i może wypłynąć ze zbyt małego pojemnika.

Sposób przygotowania

 1. Wlej gorącą wodę do pojemnika.
 2. Dodaj ocet jabłkowy i sodę oczyszczoną. Zaczną tworzyć się bańki. Spokojnie, to normalne.
 3. Kiedy przestaną wytwarzać się bańki, przelej substancję do pustej butelki po płynie do prania.
 4. Do mieszanki dolej olejek eteryczny (nie więcej niż 20 kropel).
 5. Wstrząśnij butelką, aby wszystko dokładnie się wymieszało. Butlę trzymaj w zaciemnionym, chłodnym miejscu.

Taki płyn powinien być stosowany tak samo, jak płyn ze sklepu. Dzięki jego składnikom ubrania będą długo świeże. Po co wydawać pieniądze na środki chemiczne, gdy można w swoim domu, znacznie taniej przygotować produkt całkowicie naturalny.

Twoja reakcja?

Super
Super
321
Ha ha
Ha ha
22
Wow
Wow
56
Smutny
Smutny
13
Zły
Zły
23

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz