Home jedzenie Oto co stanie się z Twoim ciałem jeśli będziesz jadł 2 jajka dziennie.

Oto co stanie się z Twoim ciałem jeśli będziesz jadł 2 jajka dziennie.

Oto co stanie się z Twoim ciałem jeśli będziesz jadł 2 jajka dziennie.

Dawniej jajka nie miały dobrej opinii z uwagi na wysoką zawartość cholesterolu. Wielu lekarzy i ekspertów odradzało ich spożywanie z uwagi na jego negatywny wpływ na organizm. Obecnie wiadomo, że była to błędnie postawiona teza.

Korzyści wynikających z jedzenia jajek jest bardzo dużo, gdyż są bogate w białko, witaminy, minerały i antyoksydanty. Lekarze zalecają spożywanie 2-3 jajek dziennie, ponieważ wpływają pozytywnie na ogólny stan naszego zdrowia.

Poniżej zestawiliśmy ich najciekawsze oraz najważniejsze właściwości.

Korzyści płynące z jedzenia jajek:

Mniejsze ryzyko rozwoju raka – zgodnie z badaniem, opisanym w czasopiśmie Breast Cancer Reaserch, codzienne spożywanie jajek zmniejsza ryzyko zachorowania na raka o 18% ! Zawarte w nich aminokwasy, minerały i witaminy stabilizują poziom estrogenu, który bywa główną przyczyną raka piersi.

Mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego – jajka zawierają 40g dobrego cholesterolu, który chroni serce przed różnymi chorobami. Dawniej eksperci uważali, że jedzenie jajek znacząco podnosi stężenie cholesterolu we krwi, lecz prawdą jest, że organizm sam reguluje jego poziom i sam wytwarza jego większą część. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w jajkach obniżają poziom trójglicerydów i chronią układ sercowo-naczyniowy.

Lepszy wzrok – zawarta w jajkach luteina, zeaksantyna i witamina A znacząco poprawia wzrok. Witamina A odpowiada za poprawne widzenie w ciemności, natomiast pozostałe dwie substancje są silnym antyoksydantami, które usuwają wolne rodniki i poprawiają ogólny stan wzroku.

Chronią mózg – zawarta w jajkach cholina jest neuroprzekaźnikiem stymulującym mózg i układ nerwowy. Jeśli jej poziom jest zbyt niski może dojść do osłabienia pamięci oraz zaburzenia pracy mózgu. 

Wolniejsze procesy starzenia – badanie przeprowadzone w Niemczech wykazało, że codziennie spożywanie jajek spowalnia procesy starzenia i chroni przed rakiem skóry, a to dzięki karotenoidom. Najwięcej korzyści czerpie się z jajek, jeśli spożywane są po ugotowaniu.

Chronią płód przed defektami – jajka zawierają 0.7 mikrograma kwasu foliowego, który chroni płód przed defektami i uszkodzeniami układu nerwowego.

Poprawiają kondycję skóry, włosów i wątroby – zawarte w żółtku białko oraz siarka odpowiada za kondycję włosów oraz skóry, a obecna w jajkach lecytyna wspomaga oczyszczanie wątroby i proces trawienia.

Wspomagają odchudzanie – jajka są pożywieniem sycącym, dzięki czemu zmniejszają apetyt, co bywa bardzo pomocne w procesie redukowania wagi ciała.

Zdrowe kości – kości oraz zęby są znacznie silniejsze jeśli spożywamy produkty bogate w wapń oraz witaminę D. Jedząc jajka dostarczamy je organizmowi jednocześnie, a to znacząco usprawnia ich działanie.

Wnioski:

Jajka są jednymi z najzdrowszych produktów spożywczych na świecie i ich spożywanie nie wpływa negatywnie na zdrowie. Zawierają mnóstwo wartości odżywczych regulujących wiele procesów zachodzących w naszym ciele.

Uwagi:

Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub masz jakiekolwiek problemy z sercem ogranicz spożywanie jajek do trzech na tydzień, a wszelkie zmiany dietetyczne konsultuj z lekarzem prowadzącym.

Źródło: medicinespower.com

Twoja reakcja?

Super
Super
146
Ha ha
Ha ha
6
Wow
Wow
21
Smutny
Smutny
8
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz