Home podróże W Polsce znajduje się najstarsza, europejska restauracja. Ma ponad 700 lat i nadal przyjmuje gości.

W Polsce znajduje się najstarsza, europejska restauracja. Ma ponad 700 lat i nadal przyjmuje gości.

Często, gdy wracamy z wakacji, chwalimy się pięknymi zdjęciami i pamiątkami zza granicy. Zapominamy jednak, że w Polsce także znajdują się niezwykłe miejsca.

W naszym kraju znajdziemy, np. najmłodszy zamek w Europie czy lazurowe jezioro. Nieliczny wiedzą o tych miejscach. Jeszcze mniej osób wie o najstarszej restauracji w Europie, która znajduje się w bardzo turystycznym mieście Polski. Ma ponad 700 lat i nadal przyjmuje gości.

 

resta1

Źródło: pinterest.com

Piwnica Świdnicka znajduje się w samym centrum Wrocławia, w piwnicach Starego Ratusza. Restauracja powstała w 1273 roku i stała się sławna ze względu na jęczmienne piwo i pyszną wołowinę. To w tym miejscu chętnie gościł Fryderyk Chopin, a także Johann Wolfgang von Goethe.

resta2

Źródło: pinterest.com

Od momentu otwarcia układ restauracji zmieniał się kilkukrotnie aż do XV wieku, gdy przyjęła ona swoją ostateczną formę. W 1519 roku wprowadzono beczki z piwem, dlatego też przedsionek Piwnicy Świdnickiej został połączony podziemnym tunelem z browarem, który znajduje się w kamienicy naprzeciwko Ratusza.

Od tamtego momentu restauracja przechodziła jedynie kosmetyczne zmiany. W 1904 roku na przykład wystrój został zmieniony na styl secesyjny. W tym roku zainstalowano także oświetlenie elektryczne oraz część pomieszczeń została przekształcona na spiżarnie i pomieszczenia kuchenne.

Źródło: pinterest.com

W trakcie II Wojny Światowej Piwnica Świdnicka nie poniosła wielkich szkód. Przez 15 lat po zakończeniu wojny restauracja była jednak zamknięta. W 1960 roku wyremontowano ją, przekształcając w klub młodzieżowy oraz salę bilardową i kinową. Dopiero pod koniec XX wieku postanowiono przeprowadzić renowację budynku, dzięki czemu Piwnica Świdnicka powróciła do swojej pierwotnej funkcji.

Według zapisków sprzed ’39 roku w restauracji mogło przebywać nawet 700 osób na raz! Byli oni obsługiwani przez 110 osób, w tym przez 8 kucharzy i 45 kelnerów. Kroniki z 1731 roku wspominają o rygorystycznych zasadach, jakie panowały w obiekcie. Goście nie mogli palić tytoniu, przeklinać, ani grać w karty. Muzykowanie było przewidziane jedynie dla orkiestry, która dawała koncerty we wtorki i piątki.

Restauracja podzielona jest na 10 sal, które zajmują łącznie powierzchnie 900 metrów kwadratowych oraz część kuchenną, która ma blisko 780. Każde pomieszczenie ma swoją nazwę jak np. sala książęca, sala mieszczańska, sala ławników. W jednej z piwnicznych sal cyklicznie odbywają się spotkanie z kulturą i kabaretem oraz wydarzenia muzyczne.

resta4

Źródło: wikipedia.org

Jest to idealne miejsce dla wszystkich miłośników historii oraz tradycyjnej, polskiej kuchni.

Twoja reakcja?

Super
Super
23
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz