Home jedzenie Uwaga: Jedna miseczka białego ryżu odpowiada dwóm puszkom coli!

Uwaga: Jedna miseczka białego ryżu odpowiada dwóm puszkom coli!

Uwaga: Jedna miseczka białego ryżu odpowiada dwóm puszkom coli!

W profilaktyce cukrzycowej zwraca się szczególną uwagę na produkty spożywcze zawierające cukier, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, że zagrożenie kryje się także w innych, pozornie dobrych produktach.

Statystyki pokazują, że Azjaci borykają się z bardzo dużym ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Początkowo wiązano to z uwarunkowaniami genetycznymi, lecz naukowcy w końcu odkryli szokującą prawdę – Azjaci chorują na cukrzycę częściej, ponieważ spożywają większe ilości białego ryżu. Zawiera on dużo skrobi, która powoduje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, a jeśli spożywamy go często, ryzyko zachorowania na cukrzycę znacząco rośnie.

Ryzyko wynikające ze spożywania białego ryżu

Zee Yoong Kang jest prezesem zarządu Health Promotion Board i zajmuje się m.in. badaniem wpływu pożywienia na ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jego analizy potwierdzają następującą hipotezę – regularne spożywanie białego ryżu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę o 11%. Dlaczego jest on tak szkodliwy?

  • Miseczka białego ryżu zawiera min. dwa razy więcej węglowodanów niż puszka coli – węglowodany metabolizowane są do glukozy, która wchłaniana jest dzięki insulinie wytwarzanej przez trzustkę. Węglowodany pochodzące z białego ryżu przyswajane są bardzo szybko, co powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi i zmusza trzustkę do bardzo ciężkiej pracy.
  • Gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi jest niezdrowy – jeżeli trzustka pracuje bardzo intensywnie na porządku dziennym, jej efektywność w produkcji insuliny zmniejsza się, co powoduje dalszy wzrost poziomu glukozy we krwi.
  • Nadmiar glukozy we krwi jest destrukcyjny– spożywanie białego ryżu codziennie po kilka razy może skutkować uszkodzeniem nerek, a to dopiero początek powikłań cukrzycowych.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę jest znacznie większe jeśli masz nadwagę, dlatego warto dbać o siebie i być aktywnym fizycznie. Pomocne będzie również zastąpienie 20% białego ryżu brązowym, który ma znacznie niższy indeks glikemiczny.

Źródło: stethnews.com

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz