Home News Wcześniaki nie dostaną leków, które ratują ich życie. To decyzja Ministerstwa Zdrowia.

Wcześniaki nie dostaną leków, które ratują ich życie. To decyzja Ministerstwa Zdrowia.

Walka o życie dzieci, które urodziły się za wcześnie, nigdy nie była prosta. Ministerstwo Zdrowia postanowiło ją jednak jeszcze bardziej utrudnić.

Leki, które podaje się wcześniakom nie będą refundowane. Odmowa podyktowana jest względami ekonomicznymi. Tak przynajmniej Ministerstwo Zdrowia argumentuje swoją decyzję.

wcz1

W Polsce cena leku była najdroższa ze wszystkich europejskich krajów. Był to także jedyny sposób, który mógł pomóc wcześniakom wygrać z czasem. Ostatnio producent specyfiku postanowił obniżyć cenę o 30 procent. Mimo to resort nadal podtrzymuje decyzję o odmowie refundacji, twierdząc, że zbytnio obciąży to budżet.

wcz2

– „To przerażające. Pieniądze decydują o życiu wcześniaków, o zdrowiu całej populacji” – powiedział prof. Ryszard Lauterbach, pediatra i neonatolog.

Jest to jedyny program leczenia tych dzieci. Leki te podawane są jedynie wcześniakom, które urodziły się przed 28. tygodniem ciąży. Mimo to, podany „starszym” maluchom może mieć znaczący wpływ na ich dalszy rozwój i zdrowie.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz