Home Porady Oto jak Twoje ciało ostrzega Cię przed zakrzepami krwi. Tych 8 objawów nie można ignorować.

Oto jak Twoje ciało ostrzega Cię przed zakrzepami krwi. Tych 8 objawów nie można ignorować.

Szacuje się, że co roku w samych Stanach Zjednoczonych 60,000 – 100,000 osób umiera przez zakrzepy krwi.

Pomimo tego, że jest to stosunkowo powszechny problem, a na rynku pełno jest leków, nadal wiele osób umiera z tego powodu. Albo szukają pomocy za późno, albo w ogóle.

Oczywiście istnieją sposoby, aby sobie pomóc. Możemy zwiększać świadomość problemu, a znajomość sygnałów ostrzegawczych jakie wysyła ciało może sprawić, że więcej osób będzie szukało pomocy odpowiednio wcześnie.

Skrzepy powstają, gdy krew w żyłach staje się gęstsza. To sprawia, ż jest jej utrudniony przepływ. Duże skrzepy mogą doprowadzić do zawału czy udaru.

Często nie da się jednoznacznie określić co było przyczyną powstania skrzepu. Ciężko też ocenić potencjalne objawy, gdyż bywają mało znaczące.

Dlatego też ważnym jest, aby znać je i być świadomym zagrożenia. Dzięki temu możemy szukać pomocy odpowiednio wcześnie. Dzisiaj mamy dla Was listę 8 takich objawów.

skrzep1

#1. Opuchnięte łydki

Skrzepy często powstają w łydkach. Dzieje się tak, gdy krew nie może odpowiednio przepływać między organami i dostarczać im tlenu. Oprócz opuchlizny i uczucia gorąca w nogach, może wystąpić zaczerwienienie, gdy powstaje skrzep.

skrzep2

#2. Ból lub wrażliwość nóg

Kolejnym popularnym symptomem występowania skrzepów i złej cyrkulacji krwi jest ból w nogach, łydkach i stopach. Łydki mogą także zdawać się napięte, gdy się je naciśnie.

skrzep3

#3. Czerwone paski wzdłuż żył

Jeśli Twoje żyły są widoczne i dostrzegasz czerwone paski biegnące wzdłuż, może to oznaczać zakrzep krwi. Dodatkowo mogą być spuchnięte i ciepłe. Są to dwa kolejne znaki szczególne, na które powinno się zwracać uwagę.

skrzep4

#4. Ból w klatce piersiowej

Jeśli skrzep dostanie się do płuc, musisz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Ważnym objawem jest ból, który sprawia wrażenie jakbyś miał dziurę w klatce piersiowej. Możesz odczuwać go z przodu lub z tyłu. Dodatkowo możesz czuć ucisk na środku klatki piersiowej, który może być ciężki do zidentyfikowania przy innych bólach.

skrzep5

#5. Problemy z oddychaniem

Ciężki oddech to objaw, który nigdy nie powinien być ignorowany. Jeśli odczuwasz problemy z oddychaniem, Twoje serce zaczyna wariować, oblał Cię zimny pot lub mas zawroty głowy czy nawet mdlejesz, może to wskazywać na to, że skrzep przedostał się do płuc. Jeśli odczuwasz wszystkie objawy na raz, nie możesz tego ignorować. Od razu należy udać się do lekarza.

skrzep6

#6. Suchy kaszel

Jeśli nie jesteś chory, a zauważysz, że kaszlesz bez powodu, powinieneś szukać innych objawów, które mogą wskazywać na powstanie skrzepu krwi. Mogą to być palpitacje, ból w klatce piersiowej lub problemy z oddychaniem. W rzadkich przypadkach zdarza się, że przy kaszlu odrywa się flegma ze śladami krwi.

skrzep7

#7. Wymioty i biegunka

Jeśli skrzep pojawił się w jelitach mogą pojawić się ostre bóle brzucha i podbrzusza. Możesz czuć się niezbyt dobrze, mieć nudności lub nawet biegunkę z krwią.

skrzep8

#8. Mocne bóle głowy

Skrzep w mózgu lub jego krwawienie to udar. Sprawia on, że za mało tlenu trafia do mózgu, a to wywołuje potężny ból głowy. Może też wywoływać nagłe problemy z widzeniem i mówieniem. Innymi znanymi objawami udaru są odrętwienie lub paraliż (zazwyczaj jednej strony ciała), dezorientacja i zawroty głowy.

skrzep9

Znając i rozpoznając te 8 objawów zakrzepu krwi możesz w przyszłości uratować życie nie tylko swoje, ale i innych.

Twoja reakcja?

Super
Super
9
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
19
Zły
Zły
17

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz