Home jedzenie Całe życie źle gotowałam ryż. Po zapoznaniu się z tym tekstem ty, też zmienisz zdanie.

Całe życie źle gotowałam ryż. Po zapoznaniu się z tym tekstem ty, też zmienisz zdanie.

Całe życie źle gotowałam ryż. Po zapoznaniu się z tym tekstem ty, też  zmienisz zdanie.

Mnóstwo osób z całego świata uwielbia ryż, ponadto jest on bazą dla wielu posiłków serwowanych w Azji.

Istnieje wiele rodzajów ryżu: brązowy szafranowy, kleisty, jaśminowy, basmati i inne. Jego różnorodność oraz prostota przyrządzania sprawia, że jest on bardzo popularny na całym świecie. Wystarczy dodać go do wrzącej wody i po upływie kilkunastu minut odcedzić – nic prostszego, prawda? Okazuje się, że nie do końca.

Jak prawidłowo gotować ryż?

Problem z gotowaniem ryżu wiąże się z gruntem, w którym on rośnie. Otóż wiele obszarów jest skażonych pestycydami oraz odpadami przemysłowymi, w których jest arszenik. Profesor Andy Meharg, z Uniwersytetu w Belfaście, przeanalizował trzy różne metody gotowania ryżu:

  1. Ugotował ryż w tradycyjny sposób – na szklankę produktu przypadały trzy szklanki wody. Profesor Meharg odnotował, że ugotowany ryż zawierał bardzo dużo arszeniku.
  2. Druga metoda była podobna, lecz na szklankę ryżu przypadało pięć szklanek wody. Zawartość arszeniku w pożywieniu była o połowę niższa niż w poprzednim przypadku.
  3. Trzeci sposób polegał na moczeniu ryżu w wodzie przez całą noc i ugotowaniu go o poranku. Poziom arszeniku był o osiemdziesiąt procent niższy, niż w przypadku tradycyjnego gotowania.

Ryż jest na tyle dobrym produktem, że nie zawiera glutenu, dlatego jeśli chorujesz na celiakie, możesz go bez problemu spożywać. Alarmująca jest za to obecność arszeniku, zwłaszcza że tradycyjna metoda gotowania usuwa go jedynie w niewielkim stopniu. Jak zatem przygotować ryż, by oczyścić go z tego związku chemicznego?

  1. Namocz ryż w wodzie przez noc.
  2. Dokładnie opłucz ryż – woda nie może być mętna.
  3. Odcedź go.
  4. Na każdą szklankę ryżu dodaj pięć szklanek wody.
  5. Doprowadź wodę do wrzenia.
  6. Gotuj na wolnym ogniu od dziesięciu do piętnastu minut, a następnie wyłącz palnik.

Arszenik występuje w wielu produktach spożywczych naturalnie, lecz jeśli pochodzi z chemikaliów i nie jest organiczny, problem nabiera zupełnie innej skali.

Źródło: stethnews.com

Twoja reakcja?

Super
Super
43
Ha ha
Ha ha
8
Wow
Wow
52
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
18

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz