Home zdrowie Nigdy nie rób TEGO po umyciu rąk. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do raka, chorób serca, cukrzycy i wielu innych dolegliwości.
19.75K

Nigdy nie rób TEGO po umyciu rąk. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do raka, chorób serca, cukrzycy i wielu innych dolegliwości.

Wiele osób po umyciu rąk lub nie mając możliwości zrobienia tego, używa płynu do dezynfekcji. W końcu chcemy mieć czyste dłonie, wolne od bakterii.

Niestety, okazuje się, że może to szkodzić naszemu zdrowiu. Wielu naukowców ostrzega przed nadużywaniem tego typu płynów. Powodem jest to, że płyny te faktycznie eliminują bakterie, ale oprócz tych złych również te dobre. W rezultacie zarazki odporne na antybiotyki mają szansę się rozmnażać.

mycie1

Źródło: pinterest.com

Najnowsze badania wykazały, że płyny do dezynfekcji zwiększają ryzyko przedostania się szkodliwych substancji do naszego organizmu przez skórę. Jedną z takich substancji jest bisfenol (BPA), który wykorzystywany jest do produkcji plastikowych butelek.

BPA zaburza równowagę gospodarki hormonalnej, co może doprowadzić do wielu chorób takich, jak bezpłodność czy cukrzyca. Dodatkowo nasz system odpornościowy staje się słabszy. Udowodniono to w badaniach, które przeprowadzili naukowcy na Uniwersytecie w Michigan.

Jeśli nie możemy uniknąć płynu do dezynfekcji rąk, powinniśmy przynajmniej chwilę poczekać zanim zaczniemy jeść.

Naturalną alternatywą dla takich płynów jest olejek z drzewa herbacianego. Ma on działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe.

mycie2

Nie dajmy się jednak zwariować. Użycie płynu dezynfekującego od czasu do czasu nie powinno doprowadzić do choroby, jednak jak ze wszystkim – nie wolno przesadzać.

Źródło: plos.org

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
16
Wow
Wow
13
Smutny
Smutny
13
Zły
Zły
12

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz