Home jedzenie Zobacz co stanie się, jeśli codziennie będziesz zjadać jajka. Zdziwisz się co zrobią dla Twojego organizmu.

Zobacz co stanie się, jeśli codziennie będziesz zjadać jajka. Zdziwisz się co zrobią dla Twojego organizmu.

Żółtka są złe – tak brzmi mit powtarzany przez wiele osób. Oskarżano je między innymi o to, że podnoszą poziom cholesterolu, co prowadzi do złego stanu zdrowia. Tak twierdzono kiedyś. Jak jest teraz?

Prawda jest taka, że jajka nie tylko są skarbnicą chudego białka, ale także ważnych dla serca kwasów omega-3. Zawierają także szereg innych, ważnych substancji odżywczych.

Żółtko jednego dużego jajka ma w sobie około 186 miligramów cholesterolu. Z tego względu stara szkoła mówiła, że trzeba ich unikać i ewentualnie zjadać same białka. Dzisiaj jest inaczej i specjaliści zachęcają do zjadania całych jajek.

jajka1

Warto zacząć od tego, że prawdziwym zagrożeniem dla serca są tłuszcze nasycone i trans. To one źle wpływają na poziom cholesterolu we krwi.

Cholesterol z jajek wykorzystywany jest przez organizm do wytwarzania testosteronu, który powoduje to iż mamy więcej energii oraz buduje mięśnie.

Badanie przeprowadzone na University of Connecticut wykazało, że żółtko zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL). Według American Heart Association, dziennie należy spożywać 300 miligramów cholesterolu pokarmowego (jedno jajko zawiera go 185 miligramów). Te wytyczne skierowane są do ludzi, którzy mają prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Należy pamiętać, aby zawsze zapytać lekarza czy prawidłowo się odżywiamy.

jajka2

Ważne jest również to w jakiej formie spożywamy jajka. Jeżeli smażymy je na tłuszczu, z boczkiem, możemy być pewni, że robimy sobie krzywdę.

Jeśli jednak przyrządzamy je w sposób zdrowy (gotujemy na twardo lub miękko), wszystko powinno być w porządku. Jedząc jajka codziennie, możemy zaobserwować następujące korzyści dla zdrowia:

jajka3

#1. Dłużej nie poczujesz głodu

Po zjedzeniu jajka, czujemy się nasyceni. Dzieje się tak, bo zawiera ono dużo białka i substancji odżywczych. Dobrym pomysłem będzie więc zjadanie jajek na śniadanie.

jajka4

#2. Pomaga jeśli masz problemy z żelazem

Bóle głowy i zmęczenie to objawy niedoboru żelaza. Żółtko bogate jest w żelazo hemowe, które bardzo dobrze wpływa na układ immunologiczny i metabolizm. Dodatkowo jest ono nośnikiem tlenu we krwi.

jajka5

#3. Poprawia jakość diety

Badania udowodniły, że ludzie, którzy nie jedzą jajek mogą mieć problemy z niedoborem witamin A, E i B12. Z kolei, ci którzy jedzą je regularnie, dostarczają sobie 10 – 20% kwasu foliowego oraz 20 – 30% witamin A, E i B12.

jajka6

#4. Nie podnoszą ciśnienia krwi

Wiele badań wykazało, że nie ma związku pomiędzy spożywaniem jajek, a chorobami serca. To tłuszcze nasycone i trans, które spotykamy na przykład w smażonych potrawach odpowiedzialne są za problemy z krążeniem.

jajka7

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Strona 1 z 212

Twoja reakcja?

Super
Super
115
Ha ha
Ha ha
11
Wow
Wow
19
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz