Home Porady Nigdy nie pozwalaj swoim dzieciom siadać w pozycji „W”. Jest to bardzo niebezpieczne.

Nigdy nie pozwalaj swoim dzieciom siadać w pozycji „W”. Jest to bardzo niebezpieczne.

Dzieci uwielbiają biegać, skakać, kręcić się i fikać koziołki. Z natury są aktywne i mają niespożyte pokłady energii.

Jednak gdy w końcu nadejdzie chwila spokoju i mają przerwę w zabawie, od razu siadają na ziemi z jakimś przedmiotem, którym mogą się zająć. Każdy rodzic powinien zwracać szczególną uwagę na to, w jakiej pozycji ich dziecko siada na ziemi.

Maluchy siadają zazwyczaj po turecku lub stawiając stopy na podłodze. Obydwie te pozycje są zdrowe i naturalne, ale jedna z równie popularnych i wyjątkowo lubianych przez dzieci pozycji może powodować poważne uszkodzenia kości i stawów.

w1

Chyba najgorszą pozycją do siedzenia dla dzieci jest tzw. pozycja W. Mówimy o niej wtedy, gdy kolana, wewnętrzna strona ud oraz stopy dziecka znajdują się płasko na podłodze. W takiej pozycji kończyny dziecka wraz z kręgosłupem tworzą kształt litery W.

Dzieci bardzo lubią tę pozycję, bo siedząc w niej czują się bezpiecznie i stabilnie. Nie przejmują się przecież tym, że jeśli będą siedziały tak często i długo, narażają się na poważne konsekwencje zdrowotne.

w2

Taka pozycja jest bardzo niekorzystna dla kolan, ud i stóp. Najczęstszą komplikacją wynikającą z częstego siedzenia w pozycji W jest przemieszczenie. Kolana i uda dziecka układają się w nienaturalny kształt, a to z kolei prowadzi do wzmożonego obciążenia kręgosłupa. To może powodować zmniejszenie napięcia mięśniowego kończyn, problemy z równowagą lub hipermobilnością stawów.

Jeśli dziecko często siada w tej pozycji, znacznie zmniejsza stymulację swoich stóp, a to może skutkować ich wzmożoną rotacją do środka lub na zewnątrz. To samo dzieje się z całym tułowiem. Ostatecznie miednica dziecka również przyjmuje nieprawidłową pozycję, a to odbija się na kręgosłupie aż do obręczy barkowej.

w3

Skoro nie powinniśmy pozwalać dziecku siadać w takiej pozycji, jakie mamy alternatywy? Jak korygować dzieci? Możesz na przykład skorygować malucha do pozycji V. Taka pozycja siadu zapewnia identyczną stabilność, ale bez ryzyka uszkodzenia mięśni czy przemieszczenia kości. Co więcej, daje ona możliwość rozciągnięcia mięśni nóg, zwłaszcza gdy dziecko jest nadmiernie ruchliwe w trakcie zabawy na podłodze. Siedząc w pozycji V maluch może dowolnie wykręcać się i wyginać.

Pamiętaj, aby być konsekwentnym i poprawiać swoje dziecko za każdym razem, gdy zauważysz siedzące je w pozycji W. Zdrowe nawyki trzeba wpajać jak najwcześniej.

Źródło: Projekt Natura

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz