Home News Koniec długich weekendów i dzielenia urlopu. Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy.
29.84K

Koniec długich weekendów i dzielenia urlopu. Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy.

Komisja kodyfikacyjna powołana przez ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ma gotowe propozycje zmian w Kodeksie Pracy.

Jeżeli politycy popatrzą na nie przychylnym okiem, możemy pożegnać się z długimi weekendami.

urlop1

O tym, że komisja kodyfikacyjna postanowiła bliżej przyjrzeć się urlopom wiadomo było od dawna. Jednak to, co znalazło się w projekcie nowego Kodeksu Pracy jest szokujące. Zakłada on bowiem koniec dowolnego planowania dat wypoczynku. Jeżeli to prawo wejdzie w życie w takiej formie, to państwo i pracodawcy będą decydować o naszym czasie wolnym.

– „Jeśli pracownik ma do 12 dni urlopu, to musi go wziąć jednorazowo. Nie można „drobić”. Dzielić mogą jedynie ci, którzy mają powyżej 14 dni urlopu. Mało tego. Gdy nie dojdziemy do porozumienia, to pracodawca wyznaczy urlop” – mówi prof. Monika Gładoch, która złożyła zdanie odrębne po zakończeniu prac komisji.

To w praktyce oznacza koniec długich weekendów dla wielu osób. Wszyscy wiemy przecież, że wystarczyło wziąć na początku maja lub w okolicach Bożego Ciała kilka wolnych dni, aby wolny mieć cały tydzień. Teraz taka opcja będzie dostępna jedynie dla tych, którzy mają więcej niż 14 dni urlopu, ale i to nie jest pewne.

To jednak nie wszystkie zmiany jakie planowane są w kwestii Kodeksu Pracy. Zmienią się także zasady pracy na umowach cywilnoprawnych, które mają być dostępne jedynie dla osób prowadzących własną firmę. Pozostali będą mogli w ten sposób zarabiać jedynie przez 32 godziny w miesiącu.

urlop2

Twoja reakcja?

Super
Super
73
Ha ha
Ha ha
173
Wow
Wow
37
Smutny
Smutny
68
Zły
Zły
706

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz