Home News Bardzo groźna choroba powróciła do Polski. Powinieneś uważać.

Bardzo groźna choroba powróciła do Polski. Powinieneś uważać.

Szkarlatyna, zwana również płonicą to groźna choroba bakteryjna wieku dziecięcego. Pomimo tego, że jej objawów ciężko nie zauważyć, to mogą one zostać pomylone z innymi chorobami, np. różyczką.

choroba1

Szkarlatyna to choroba zakaźna, wywoływana przez paciorkowce typu A, które odpowiadają również, za rozwój anginy ropnej. Jednak w przypadku szkarlatyny charakterystycznym objawem jest wysypka – szkarłatnoczerwona i drobna. U dziecka chorującego na różyczkę zmiany skórne są bladoróżowe. W przypadku odry z kolei wysypka także jest czerwona, ale występuje także na twarzy. Przy szkarlatynie na twarzy widoczny jest jedynie rumień, czyli jednolite zaczerwienienie skóry.

Kolejnymi objawami płonicy są gorączka, ból gardła, a często także wymioty, nudności i bóle brzucha. W pierwszych dniach pojawia się również biały nalot na języku, który później staje się malinowy, z czerwonymi i mocno powiększonymi brodawkami smakowymi.

Pediatrzy podkreślają, że dziś choroba nie daje wszystkich typowych objawów u dzieci, przez co bardzo łatwo można ją pomylić z innymi. W przypadku dorosłych szkarlatyna często uznawana jest za alergię.

Płonica przed II Wojną Światową była jedną z najczęściej występujących u dzieci chorób. W jej wyniku zmarło tysiące niemowląt. Dzisiaj nie występuje ona często, ale lekarze ostrzegają, że od pewnego czasu obserwuje się wzrost ilości zachorowań. W Anglii dochodzi nawet do 600 tygodniowo. Liczba chorych gwałtownie wzrasta również w Polsce: w ciągu dziesięciu lat zwiększyła się z 10 tysięcy do 25 tysięcy rocznie.

Na płonicę nie ma szczepionki, dlatego też nie można ignorować jej objawów i jak najszybciej wdrożyć leczenie antybiotykowe. Jest to tym bardziej ważne, że powikłaniami szkarlatyny mogą być m.in. kłębuszkowe zapalenie nerek, ropne zapalenie węzłów chłonnych czy zapalenie mięśnia sercowego.

Twoja reakcja?

Super
Super
18
Ha ha
Ha ha
7
Wow
Wow
81
Smutny
Smutny
148
Zły
Zły
41

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz