Home News Rząd ma zamiar wprowadzić „karę za rozwód”. Kto na tym skorzysta? ZUS.
697

Rząd ma zamiar wprowadzić „karę za rozwód”. Kto na tym skorzysta? ZUS.

Rozwód to zawsze trudny i kosztowny proces. Okazuje się, że w związku z reformą emerytalną i wprowadzeniem PPK, rozwód będzie się wiązać z dodatkową karą finansową.

Nowe przepisy mówią, że po rozwodzie część zgromadzonych składek zostanie przejęta przez państwo.

kara1

– „Po rozwodzie część pieniędzy zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) przejmie skarb państwa – zwraca uwagę Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. I podkreśla, że jest to pewnego rodzaju „kara za rozwód”, której być nie powinno” – czytamy na Business Insider Polska.

Chodzi o sytuację, w której małżeństwo ma wspólnotę majątkową, a jeden z małżonków nie posiada PPK. W przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa majątek wspólny musi zostać podzielony. Dlatego też część składek będzie przekazana w formie pieniężnej (jeśli obaj małżonkowie mają PPK) z konta na konto.

Jest tylko jedno „ale”. Przed wypłatą należnego kapitału część środków zostanie zabrana przez skarb państwa. ZUS zabierze 30% połowy składek, które pracodawca przelewał na rachunek PPK i połowę sumy powitalnej składki oraz dopłat rocznych.

– „Artykuł 75 ustawy o PPK będzie wprowadzał swoisty rodzaj „kary finansowej za rozwód” nakładanej na oboje rozwodzących się małżonków” – komentuje Stowarzyszenie Inwestorów Instytucjonalnych.

Przepisy dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych mają wejść w życie na początku 2019 roku.

kara2

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz