Home życie Oszuści mają nowy sposób, aby naciągać nas na koszty. Przeczytaj to i ostrzeż znajomych.
1.11K

Oszuści mają nowy sposób, aby naciągać nas na koszty. Przeczytaj to i ostrzeż znajomych.

Oszuści mają nowy sposób, aby naciągać nas na koszty. Przeczytaj to i ostrzeż znajomych.

Siedzisz wieczorem na kanapie i oglądasz telewizję. Nagle zerkasz na swój telefon, bo wydawało Ci się, że ktoś dzwonił.

Nie jesteś pewien, bo telefon tylko zaświecił na chwilę i zawibrował. Patrzysz na wyświetlacz. Tak, ktoś dzwonił. Dziwny numer. Może to Płock? A może Warszawa? Nie, to chyba z zagranicy. Numer zaczyna się od +247.

Okazuje się, że oddzwonienie na ten lub podobny numer może nas nieźle kosztować.

Sprawa dotyczy metody oszukiwania ludzi poprzez wykorzystywanie skłonności do oddzwaniania na nieodebrane połączenia. Te zazwyczaj zdarzają się w godzinach wieczornych i nocnych, co jest celowym działaniem, które ma na celu skłonić użytkownika do oddzwonienia. Mechanizm jest stosunkowo prosty i opiera się w głównej mierze na nieuwadze człowieka lub jego zbytnim zaufaniu.

Najczęściej dzwoni zagraniczny numer, np. z Republiki Konga lub Wybrzeża Kości Słoniowej, czyli krajów, których numery kierunkowe mogą sugerować, że są to połączenia krajowe. Początek międzynarodowego numeru kierunkowego Kongo (+243) lub Wybrzeża Kości Słoniowej (+225) może być pomylony przez użytkownika z numerem kierunkowym Płocka (24) czy Warszawy (22).

Ostatnio pojawiają się też numery, które przypominają polskie numery komórkowe, np. 703…, które wykorzystują ten sam mechanizm oszustwa.

Naciągacze najczęściej kierują połączenia na losowe numery i oczekują, że ktoś oddzwoni. Nieświadomi niczego użytkownicy często właśnie to robią i obciążani są kosztami połączenia międzynarodowego.

Zdarza się też, że celowo wydłuża się te połączenia, np. w słuchawce słychać sygnał rozłączenia i jeśli użytkownik nie rozłączy się po swojej stronie, połączenie będzie trwało nadal, a co za tym idzie operator obciąży nas dodatkowymi kosztami.

Jeżeli nie spodziewasz się telefonu z zagranicy, a wyświetlony numer jest podejrzanie długi lub nie kojarzysz numeru kierunkowego, zachowaj ostrożność i oddzwaniaj z głową.

Zwracaj uwagę na jaki numer oddzwaniasz. Urząd Komunikacji elektronicznej apeluje o rozwagę. Przed oddzwonieniem lub napisaniem SMS-a należy sprawdzić czy dany numer nie pochodzi z zagranicy lub nie jest numerem premium.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz