Home jedzenie Pod żadnym pozorem nie kupuj dzieciom małych marchewek. Zawierają składnik, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Pod żadnym pozorem nie kupuj dzieciom małych marchewek. Zawierają składnik, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Wyglądają kusząco, sprawdzają się jako przekąska i są świetną opcją jeśli chcesz przekonać swoje dziecko do jedzenia warzyw. Okazuje się jednak, że wcale nie są takie zdrowe i lepiej usunąć je z menu.

Małe marchewki stały się popularne po 1980 roku, kiedy ktoś wpadł na pomysł, aby przecinać normalne marchewki i przekształcać je w znacznie mniejsze. Pomysł ten jakimś cudem przetrwał do teraz i odrzuca się setki tysięcy kilogramów marchewek, aby stworzyć „baby carrots”.

Jak powstaje ta przekąska? Marchewki wrzuca się do urządzenia, które obiera je, przycina, nadaje kształt, a na koniec umieszcza w wodzie z chlorem. Nawet organiczne marchewki są moczone w chlorze, bo za każdym razem, gdy przechodzą przez maszyny, które nadają im kształt, zbierają mnóstwo bakterii i zarazków. Jak widać to, co z pozoru może wydawać się zdrowe, niekoniecznie takie jest naprawdę.

Najmądrzej, najbezpieczniej i najzdrowiej kupić po prostu nieprzetworzone marchewki i własnoręcznie umyć je w domu. W ten sposób oszczędzamy swoje zdrowie i pieniądze.

Baby carrots

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz