Home Porady Władze ostrzegają przed tą niebezpieczną rośliną, która może wywołać ślepotę i poparzenia 3 stopnia. Zobacz, jak ją rozpoznać.

Władze ostrzegają przed tą niebezpieczną rośliną, która może wywołać ślepotę i poparzenia 3 stopnia. Zobacz, jak ją rozpoznać.

Mieszkańcy różnych miejsc są zaniepokojeni przez rozprzestrzeniania się pewnej rośliny, która wygląda niepozornie, ale może powodować poważne problemy u tych, którzy jej dotkną.

Barszcz Mantegazziego, bo o nim mowa pojawia się w różnych częściach kraju. Roślina wygląda ładnie, ale jest bardzo niebezpieczna.

Generalnie jest to ogromny chwast z białymi kwiatami, które wytwarzają coś w rodzaju soku, który zawiera związki chemiczne mające na celu sprawić, że roślina jest bardziej wrażliwa na światło. Jeśli człowiek wejdzie z nią w kontakt, dotknięte miejsce natychmiast staje się wyjątkowo wrażliwe na światło.

ros1

To może prowadzić do długotrwałych uszkodzeń skóry oraz poparzeń 3 stopnia, a jeśli substancja dotrze do oczu, może skończyć się ślepotą. Oto, jak można rozpoznać tę roślinę.

Barszcz Mantegazziego osiąga od 2,4 metra do 4,2 metra wysokości, a jego ogromne liście mogą rozciągać się nawet na 1,5 metra.

Liście są koloru ciemnozielonego i mają klapowany kształt. Łodyga jest pusta i pokryta białymi włoskami oraz małymi fioletowymi plamami. Zwykle na szczycie znajduje się zbiór białych kwiatów o kształcie przypominającym parasol.

ros2

Jeśli zauważysz tę roślinę w swojej okolicy, pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać jej samodzielnie. Jeśli ją zetniesz lub skosisz, jedynym efektem będzie to, że będzie się rozprzestrzeniać, a Ty narazisz się na kontakt z toksycznym sokiem. Zamiast tego zgłoś to służbom. Jeśli musisz z jakiś powodów dotknąć rośliny, załóż długi rękaw i gumowe rękawiczki.

ros3

Jeśli sok dostanie się na Twoje ubrania, zdejmij je bardzo ostrożnie. Nie możesz pozwolić na to, aby dostał się na Twoją skórę lub do oczu. Wyczyść ubrania natychmiast przy użyciu ciepłej wody i detergentu. Nie pierz z innymi ciuchami.

Jeśli zdarzy Ci się dotknąć rośliny gołą skórą, zejdź natychmiast ze słońca i zaaplikuj zimną wodę z mydłem na dany obszar. Utrzymuj to miejsce zakryte przez kilka kolejnych tygodni, a nawet miesięcy, gdy tylko wychodzisz na słońce.

ros4

Nieco więcej o barszczu Mantegazziego możesz dowiedzieć się z tego filmu:

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz