Home Poruszające Nauczyciel podszedł do ucznia i uderzył go w twarz. Na pobiciu się nie skończyło.

Nauczyciel podszedł do ucznia i uderzył go w twarz. Na pobiciu się nie skończyło.

Sytuacja, która miała miejsce w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie nigdy nie powinna się zdarzyć.

Na początku tygodnia przed południem, na jednym z przedmiotów zawodowych, nauczyciel podszedł do ucznia i uderzył go w twarz.

Zaczął też wyzywać chłopaka i grozić, że zrobi mu jeszcze większą krzywdę. Zdarzenie szybko wyszło na jaw, bo całą sytuację nagrał siedzący z tyłu kolega. Nie wiemy, co działo się później. Nie wiadomo również, co sprowokowało zachowanie nauczyciela.

Nagranie trwa zaledwie 15 sekund. Od samego początku widać, że nauczyciel jest wściekły i nie panuje nad emocjami.

– „Proszę państwa, bo wam zrobię tresurę. Nie rozumiecie tego, co ja do was mówię?” – powiedział.

Wtedy też słychać, jak jeden z uczniów pyta drugiego czy ten ma długopis. Na reakcję nauczyciela nie trzeba długo czekać. Chwilę później uderzył jednego z uczniów w twarz.

– „Ale o co chodzi?” – odpowiedział łamiącym głosem nastolatek.

Jego odpowiedź nie spodobała się pedagogowi, który zaczął mu grozić, że zaraz oberwie raz jeszcze, ale tym razem tak mocno, że wyląduje na podłodze.

Nagranie już następnego dnia trafiło do rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Głogowie, Bartłomieja Adamczaka, który niemal natychmiast podjął kroki w tej sprawie. Nauczyciel został zawieszony na pół roku.

– „O tym szokującym zdarzeniu z 11 września zostaliśmy poinformowani dzień później. Wtedy obejrzeliśmy ten trwający kilkanaście sekund filmik. Była godzina 15. Zareagowaliśmy błyskawicznie. Nauczyciel został zawieszony na sześć miesięcy. Wcześniej na tego nauczyciela nie było żadnych skarg. Nie miał żadnych problemów dyscyplinarnych, mimo wieloletniego doświadczenia.”

Wciąż prowadzone są rozmowy, aby stwierdzić czy nauczyciel wcześniej dopuszczał się podobnych zachowań.

Warto zaznaczyć, że tego skandalicznego zachowania dopuścił się nauczyciel z 40-letnim stażem. Starosta podkreśla, że z tego powodu będą prowadzone rozmowy z wychowawcą, pedagogami, dyrekcją i uczniami, aby stwierdzić czy podobne zachowania miały miejsce już wcześniej. Obecnie nic na ten temat nie wiadomo, ale nie zmienia to faktu, że zachowanie nauczyciela jest karygodne.

– „Mamy nadzieję, że nie zakończy się tylko na naganie. Wierzymy, że ten nauczyciel już nigdy nie będzie uczył w szkole. Uderzenie w twarz jest czymś bardzo przykrym, niemiłym i nie mającym miejsca w świecie osób cywilizowanych” – przyznaje Bartłomiej Adamczak.

tw1

Z inicjatywy starosty głogowskiego, Jarosława Dudkowiaka, przesłano do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu pismo, które trafiło do rzecznika dyscyplinarnego.

– „Niewątpliwie zachowanie nauczyciela jest karygodne i nie powinno mieć miejsca. W związku z tym, co się stało, wyrażamy ubolewanie” – podkreśla Krystyna Kaczorowska, rzecznik dolnośląskiego kuratora oświaty.

Materiał z lekcji i zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa został też przesłany do prokuratury. Przestępstwo ma dotyczyć naruszenia nietykalności cielesnej ucznia i nieuprawnionego wykonania nagrania oraz bezprawnego rozpowszechniania wizerunku. Do drugiego z nich odniósł się rzecznik:

– „Ten zarzut dotyczy osoby małoletniej i w tej kwestii trzeba zachować szczególną ostrożność. W tej chwili tą sprawą zajmuje się już prokuratura.”

tw2

Prokuratura wezwała już dyrektora szkoły w celu złożenia wyjaśnień. Obecnie pani dyrektor nie skomentowała jeszcze zajścia. Zaznaczyła tylko, że o całej sytuacji dowiedziała się kolejnego dnia i podjęła działania zgodne z procedurą.

– „Jest mi strasznie przykro, że do takiej sytuacji doszło w naszej szkole. Szkoła ma wieloletnie doświadczenie, tradycje, funkcjonujemy ponad 50 lat i nigdy w naszej szkole takiej sytuacji nie było”– zaznacza dyrektor Sylwia Chodor.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz