Home News Kara pieniężna za nieprzyjście na wizytę u lekarza. Czarna lista pacjentów wciąż się powiększa.

Kara pieniężna za nieprzyjście na wizytę u lekarza. Czarna lista pacjentów wciąż się powiększa.

Zdarzyło Ci się kiedyś nie przyjść na umówioną wizytę do lekarza? Pewnie tak. Może czas oczekiwania był zbyt długi i zapomniałeś albo po prostu poszedłeś załatwić to prywatnie.

Jest to dość powszechny problem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że takie działanie pacjenta może być karalne.

Pacjenci nie przychodzący na umówione wizyty utrudniają pracę służbie zdrowia. W Polsce znajdziemy placówki, które pobierają opłaty za brak stawienia się na wizytę, a dokładniej za jej nieodwołanie.

Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Zdaniem niektórych oddziałów i centrali NFZ jedyną rozsądną konsekwencją takiego zachowania pacjenta jest przesunięcie go na koniec kolejki.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku leczenia prywatnego. Pobieranie opłat ze niestawienie się na wizytę może być zapisane w regulaminie i udostępnione pacjentowi.

Opłata jednak nie powinna być nakładana, jeśli nieobecność wynikła z okoliczności, na które pacjent nie miał wpływu.

Dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie osobnej infolinii oraz kanału internetowego do informowania o chęci odwołania wizyty. Osoby pracujące na infolinii mogłyby też przypominać o wizytach i ewentualnie wykreślać osoby, które nie są już nimi zainteresowane.

Długie kolejki w polskiej służbie zdrowia często zmuszają nas do wybrania leczenia na drodze prywatnej. Mimo to często zapisujemy się na NFZ z myślą o kontroli. Kiedy problem zostaje wyleczony, po prostu zapominamy o umówionej wizycie, na którą zapisywaliśmy się ponad pół roku wcześniej.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz