Home jedzenie Zobacz dlaczego nigdy, pod żadnym pozorem nie powinieneś dojadać resztek ryżu.

Zobacz dlaczego nigdy, pod żadnym pozorem nie powinieneś dojadać resztek ryżu.

Ludzie na całym świecie kochają ryż. Jest łatwy w przygotowaniu, smaczny, można się nim najeść i pasuje praktycznie do każdego dania.

Ryż jest jednym z najstarszych ziaren i podstawą pożywienia dla milionów ludzi na całym świecie. Ale czy wiedziałeś, że istnieją specjalne zasady przechowywania ryżu, które powinniśmy przestrzegać, aby móc go jeść bezpiecznie następnego dnia po ugotowaniu? Jeśli nie będziesz ich przestrzegać, możesz poważnie zachorować.

ryz1

Ugotowany ryż nigdy nie powinien być pozostawiony w temperaturze pokojowej na dłuższy czas. Jest tak dlatego, że w ryżu zawarta jest bakteria o nazwie laseczka woskowa (łac. bacillus cereus), która może przetrwać nawet gotowanie. Kiedy ugotowany ryż zostanie pozostawiony zbyt długo w temperaturze pokojowej, ta bakteria może się rozwinąć i wywołać zatrucie pokarmowe.

ryz2

Warto też wiedzieć, że laseczka woskowa jest odporna na ciepło. Jeśli więc ryż pozostawimy w temperaturze pokojowej, a bakteria rozwinie się, to pozostanie w nim nawet po ponownym podgrzaniu.

Aby uniknąć zatrucia należy więc, jak najszybciej schłodzić ugotowany ryż, którego nie zjesz od razu.

Jak podaje Southern Living:

– „Ugotowany ryż jest bardzo wilgotny. Może więc stanowić doskonałe podłoże do rozwoju bakterii jeśli zostanie pozostawiony w temperaturze pokojowej na dłużej niż dwie godziny. Postępuj odpowiedzialnie i po każdym posiłku schłodź szybko jakikolwiek ryż, który z niego pozostał – czy to przez rozłożenie go na blasze do pieczenia, czy przez wsadzenie do lodówki.”

Później umieszczamy ryż w szczelnym pojemniku w lodówce albo zamrażarce. Należy pamiętać, że inne rodzaje jedzenia, nie tylko ryż, również lepiej szybko schłodzić.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz