Home jedzenie Możesz zrzucić zbędne kilogramy nawet przy niedoczynności tarczycy. Sprawdź tę dietę bogatą w błonnik.

Możesz zrzucić zbędne kilogramy nawet przy niedoczynności tarczycy. Sprawdź tę dietę bogatą w błonnik.

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w którym narząd ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.

Występuje ono u około 5% dorosłych, ale wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że cierpi z jego powodu. Jak możemy sobie pomóc w przypadku, gdy tarczyca nie pracuje odpowiednio.

ki1

Niedoczynność tarczycy to najczęstsze zaburzenie czynności tego organu. Występuje u około 5% dorosłych kobiet i 1% dorosłych mężczyzn. Prawdopodobieństwo wystąpienia niedoczynności wzrasta razem z wiekiem, a szczególnie wysokie jest u osób po 60 roku życia. Choroba ta jednak dotyka też ludzi młodych i dzieci.

Odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy to rzecz niezbędna, bo źle funkcjonujący metabolizm sprawia, iż szybko przybieramy na wadze. Hormony tarczycy do rozwinięcia swojego potencjału biologicznego potrzebują jodu. Dlatego też powinno go być w diecie w ilości około 150 ug. To bardzo ważna wskazówka przy układaniu diety dla kogoś, kto cierpi na schorzenie tarczycy.

Dzięki diecie możemy przyspieszyć metabolizm i uzupełnić niedobory składników niezbędnych organizmowi do walki z niedoczynnością tarczycy. Przy tej dolegliwości poleca sie dietę bogatą w białko, węglowodany z niskim indeksem glikemicznym, warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze.

ki2

Ilość kalorii powinna być odpowiednio dopasowana do trybu życia chorego. Podczas kuracji odchudzających nie powinno się ograniczać ilości zjadanych kalorii, ponieważ zabieg ten dodatkowo zwolni metabolizm i będzie powodował tycie. Warto również zadbać o dostarczenie sobie odpowiedniej ilości ruchu i skorzystać z wiedzy profesjonalnego dietetyka, aby odpowiednio ułożyć dietę.

ki3

Trawienie białek wymaga wydatkowania przez organizm największej ilości energii. Ich duża ilość w diecie potrafi przyspieszyć metabolizm nawet o 25%. Z tego też powodu tarczyca lubi chudy drób, ryby morskie, cielęcinę czy jajka. Odpowiednie spożycie białka sprawi też, że nie będą wypadać nam włosy, co często towarzyszy chorobom tarczycy.

ki4

Niedoczynność związana często jest z insulino opornością, stąd też energii powinny dostarczać nam węglowodany, które nie trawią się jednak zbyt szybko. Dzięki takiemu rozwiązaniu glukoza przedostaje się do krwiobiegu stopniowo, a to reguluje produkcję insuliny.

Kolejnym bardzo ważnym elementem diety osób cierpiących na niedoczynność tarczycy jest obecność błonnika. Jego minimalna ilość to 25 g dziennie. Szczególnie poleca się siemię lniane, orzechy, ziarna, jabłka, gruszki, warzywa i pieczywo pełnoziarniste.

ki5

Warto również zadbać o odpowiednią dawkę selenu i cynku w menu. Te pierwiastki ułatwiają zamianę hormonu T4 na T3, który skuteczniej działa w komórkach. Dawkę od 15 do 25 miligramów cynku i 400 mikrogramów selenu powinno się uzupełniać przy użyciu suplementacji po konsultacji z endokrynologiem.

Nie należy zapominać o odpowiedniej ilości tłuszczy w diecie osoby cierpiącej na niedoczynność. Świetnymi źródłami dobrych tłuszczów są oliwa z oliwek, olej lniany i tran. Łyżka zdrowego tłuszczu codziennie rano pobudzi wątrobę do przemiany T4 w T3, a to sprawi, że metabolizm przyspieszy.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz