Home Porady 7 czynności, które niszczą Twój kręgosłup. Ich skutki odczujesz dopiero na starość.

7 czynności, które niszczą Twój kręgosłup. Ich skutki odczujesz dopiero na starość.

Kręgosłup to podpora naszego ciała, która dba o to, aby wszystko było na miejscu.

Często nie dbamy o niego tak dobrze, jak o inne części ciała. To tyczy się osób w każdym wieku. Jeśli jednak poświęcimy mu odpowiednio dużo uwagi, na starość będziemy wdzięczni sami sobie.

Zmywanie podłogi

Wielu z nas zmywa podłogę przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób brutalnie traktujemy nasz kręgosłup, bo jest to dla niego dość wykańczająca czynność. Aby ochronić swoje plecy, o wiele lepiej jest korzystać z mopa, niż zmywać podłogę na kolanach.

Mycie zębów

Kiedy stoimy, obciążenie kręgosłupa jest o wiele większe niż podczas długiego spaceru. Dodatkowo pochylanie się nad zlewem źle wpływa na kręgosłup. Aby tego uniknąć, wolną ręką złap za brzeg umywalki. W ten sposób odciążysz swoje plecy.

Zmywanie naczyń

W trakcie mycia naczyń stoimy pochyleni ze spiętymi ramionami. To sprawia, że dyski międzykręgowe szybko męczą się, a to wywołuje ból pleców i łopatek. Podstawienie krzesła pod kolano pomoże zmniejszyć napięcie.

Wiązanie butów

Każda czynność wykonywana w wygiętej postawie szkodzi naszym kręgom. Plecy są stale naciskane, a naturalne składniki wycierają się i spłaszczają kręgosłup. To może powodować ból, a składniki te uzupełniane są dopiero, gdy kręgosłup będzie czuć się komfortowo. Dlatego też lepiej wiązać buty na siedząco z podciągniętą nogą niż kucając lub pochylając się.

Noszenie plecaka

Plecaki są bardzo popularne i często spotykane u uczniów. Równie często zdarza się, że nosimy je na jednym ramieniu, a to bardzo źle wpływa na nasz kręgosłup. Ciężar nie jest wtedy równomiernie rozłożony. Warto zaopatrzyć się w plecak z szerokimi paskami i nosić go zawsze na dwóch ramionach.

Noszenie zakupów

Zakupy zwykle nosimy w jednej ręce, obciążając tym samym tylko jedną stronę. Warto zaopatrzyć się w drugą torbę, aby rozłożyć ciężar po równo.

Podnoszenie ciężkich przedmiotów

Gdy po coś sięgamy nasz kręgosłup rozciąga się. Gdy później to podnosimy ciężar spada na nasze plecy. Regularne powtarzanie takich czynności może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Powinniśmy zmniejszyć ciśnienie do minimum, a ciężar utrzymywać na wysokości klatki piersiowej.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz