Home News Zamiast 500+ rodzice będą dostawać 1000+? Szykują się zmiany w prawie.
1.46K

Zamiast 500+ rodzice będą dostawać 1000+? Szykują się zmiany w prawie.

GUS opublikował najnowsze dane demograficzne. Nie były to dobre wieści. W Polsce urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej.

To oznacza, że program 500+ nie przynosi oczekiwanych efektów. Partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie swojego sztandarowego projektu.

Od stycznia do września 2018 urodziło się 296,4 tysiąca dzieci, a rok wcześniej w tym samym okresie było to 306,1 tysiąca. Spadek wynosi więc blisko 10 tysięcy. Oznacza to, że program 500+ nie przynosi efektów jakie zakładano.

Profesor Irena Kotowska z SGH w rozmowie z dziennikarzami Gazety Wyborczej podkreśliła, iż nie można liczyć na to, że program 500+ w jakikolwiek sposób rozwiąże problem niżu demograficznego w naszym kraju.

– „Nie ma powodu oczekiwać, że dzięki transferowi pieniędzy z programu 500 plus wystąpi efekt długoterminowy. Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą.”

Mimo to politycy PiS-u pracują nad zmianami w rzeczonym projekcie. Jak mają wyglądać? Między innymi ma to być zwiększenie wysokości świadczenia.

Już w sierpniu Janusz Szewczuk, poseł PiS i wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych udzielił krótkiego wywiadu, w którym przedstawił plany zwiększenia dodatku.

– „Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus.”

Nie wszyscy są jednak pozytywnie nastawieni do takich zmian. W końcu już teraz program 500 plus kosztuje nasze państwo ok. 23 miliardów zł rocznie.

Twoja reakcja?

Super
Super
95
Ha ha
Ha ha
74
Wow
Wow
17
Smutny
Smutny
9
Zły
Zły
124

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz