Home News Zamiast 500+ rodzice będą dostawać 1000+? Szykują się zmiany w prawie.
4.41K

Zamiast 500+ rodzice będą dostawać 1000+? Szykują się zmiany w prawie.

GUS opublikował najnowsze dane demograficzne. Nie były to dobre wieści. W Polsce urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej.

To oznacza, że program 500+ nie przynosi oczekiwanych efektów. Partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie swojego sztandarowego projektu.

Od stycznia do września 2018 urodziło się 296,4 tysiąca dzieci, a rok wcześniej w tym samym okresie było to 306,1 tysiąca. Spadek wynosi więc blisko 10 tysięcy. Oznacza to, że program 500+ nie przynosi efektów jakie zakładano.

Profesor Irena Kotowska z SGH w rozmowie z dziennikarzami Gazety Wyborczej podkreśliła, iż nie można liczyć na to, że program 500+ w jakikolwiek sposób rozwiąże problem niżu demograficznego w naszym kraju.

– „Nie ma powodu oczekiwać, że dzięki transferowi pieniędzy z programu 500 plus wystąpi efekt długoterminowy. Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą.”

Mimo to politycy PiS-u pracują nad zmianami w rzeczonym projekcie. Jak mają wyglądać? Między innymi ma to być zwiększenie wysokości świadczenia.

Już w sierpniu Janusz Szewczuk, poseł PiS i wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych udzielił krótkiego wywiadu, w którym przedstawił plany zwiększenia dodatku.

– „Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus.”

Nie wszyscy są jednak pozytywnie nastawieni do takich zmian. W końcu już teraz program 500 plus kosztuje nasze państwo ok. 23 miliardów zł rocznie.

Twoja reakcja?

Super
Super
361
Ha ha
Ha ha
218
Wow
Wow
50
Smutny
Smutny
25
Zły
Zły
281

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz