Home Porady Zobacz jak smartfony niszczą mózg dziecka. Jako rodzic musisz to wiedzieć.

Zobacz jak smartfony niszczą mózg dziecka. Jako rodzic musisz to wiedzieć.

Pewnie widziałeś podobny obrazek: siedzisz w restauracji, a obok jest rodzina z małymi dziećmi. Dzieci są spokojne, ale to tylko przez to, że wpatrzone są w jakieś elektroniczne urządzenie.

Elektronika może być bardzo przydatna w edukacji i rekreacji. Może też być pomocą dla rodziców. Warto jednak wiedzieć, co takie urządzenia mogą zrobić z Twoim dzieckiem.

Zanim pojawiły się telefony komórkowe i tablety, dzieci mogły wpatrywać się w telewizor. Statystycznie większość dzieci codziennie spędza kilka godzin wpatrzone w różne ekrany.

Jest to destrukcyjne, szczególnie w trakcie pierwszych trzech lat życia. Badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów wykazały, że 90% dzieci w wieku dwóch lat regularnie wpatruje się w telewizor.

Efekty tego możemy zaobserwować u obecnych nastolatków, którzy regularnie doświadczają problemów w komunikowaniu się w prawdziwym życiu.

Ważnym elementem niebezpieczeństwa jest fakt, że urządzenia takie dostępne są dla wszystkich. W wielu domach znajdziemy kilka telewizorów, telefonów komórkowych, tabletów czy laptopów. Dzięki temu dziecko ma bardzo łatwy dostęp do ekranu w każdym momencie.

Jak czas spędzony przed ekranem wpływa na mózg dziecka?

Małe dzieci nie mają żadnych korzyści edukacyjnych z materiału przekazanego elektronicznie. Uczą się lepiej, gdy grają na zewnątrz i czytają.

Dzieci większość czasu powinny spędzać z rodzicami lub innymi osobami. Powinny uczyć się z interakcji z innymi. To nie ma prawa się stać, gdy cały swój czas poświęcają na urządzenia elektroniczne. Gdy dzieci wpatrują się w ekrany, ich słowne zdolności i uwaga mogą ucierpieć.

To wpływa na lata szkolne i sprawia, że dzieci uczą się gorzej, mają problemy ze skupieniem i nie potrafią rozwinąć zdrowych więzów emocjonalnych.

Mimo iż ograniczenie czasu, który spędza dziecko na korzystaniu z urządzeń elektronicznych może być trudne, z pewnością się to opłaca.

Następnym razem, gdy będziesz chciał uciszyć swoje dziecko dając mu urządzenie elektroniczne, zamiast niego, wypróbuj książkę lub po prostu poświęć mu czas.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz