Home Porady Twoje ciało ostrzega Cię 24 godziny przed udarem. Oto objawy, które każdy powinien znać.

Twoje ciało ostrzega Cię 24 godziny przed udarem. Oto objawy, które każdy powinien znać.

Co roku w Stanach Zjednoczonych 800,000 ludzi dostaje udaru. Jest to powód 1 na 20 zgonów.

Udar może zdarzyć się w każdej chwili. Jeśli w momencie jego wystąpienia nie ma koło Ciebie kogoś, kto zna objawy, opóźniona reakcja może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Jest to jeden z najczęstszych powodów długotrwałej niepełnosprawności, ale też choroba, której najczęściej można było zapobiec. Większość pacjentów doświadcza objawów podobnych do tych występujących przy okazji udaru już na 24 godziny przed wystąpieniem choroby. Jeśli potraktujemy je poważnie i odpowiednio zareagujemy, możemy zapobiec długotrwałym problemom, które zwykle są konsekwencją.

Udar pojawia się przez zaburzenia krążenia mózgowego. Może być wywołany wylewem krwi do mózgu i wtedy nazywamy go udarem krwotocznym lub zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Wtedy nazywamy go udarem niedokrwiennym.

Objawy mogą pojawić się nagle, ale wiele osób czuje, że coś jest nie w porządku dzień lub dwa przed atakiem.

#1. Wysokie ciśnienie krwi

Wiele osób ma wysokie ciśnienie krwi i nie odnotowuje żadnych innych objawów, ale wysokie ciśnienie może prowadzić do udaru poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu. Wysokie ciśnienie może również powodować formowanie się zakrzepów w tętnicach, które doprowadzają krew do mózgu. Blokowany w ten sposób jest przepływ krwi, co potencjalnie może spowodować udar.

#2. Sztywny kark

Wiele osób, które doświadczyło udaru, uskarżało się wcześniej na okropny ból głowy, który może wywoływać ból między oczami i sztywność karku.

#3. Problemy z mową

Jeśli masz problem z mówieniem albo rozumieniem, może wskazywać to na zakrzep. Wtedy krew nie dostaje się do części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie języka.

#4. Okropny ból głowy

Każdy z nas od czasu do czasu czuje ból głowy i zwykle nie wskazują one na nic poważnego. Jeśli jednak nagle dopadnie Cię ogromny ból, którego nie czułeś nigdy wcześniej, udaj się na pogotowie.

#5. Paraliż

Objawem udaru może być brak reakcji jednej strony Twojego ciała. Jeśli nie możesz poruszać kończynami po jednej stronie ciała to jasny sygnał, który natychmiast trzeba zbadać.

#6. Problemy z widzeniem

Nagłe problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach może wskazywać na udar. Udar może ograniczyć widzenie lub spowodować widzenie podwójne.

#7. Problemy z chodzeniem

Problemy z koordynacją i równowagą lub kłopoty z chodzeniem mogą być objawem zbliżającego się udaru.

#8. Nudności i wymioty

Jeśli masz udar powodowany tym, że naczynia w tylnej części mózgu zostały zablokowane, objawami mogą być nudności i wymioty.

Nudności i wymioty czasem towarzyszą udarowi, szczególnie wtedy, gdy udar powodowany jest krwawieniem w mózgu.

Test

Jeśli wydaje Ci się, że ktoś właśnie ma udar, aby się upewnić, wykonaj poniższy test.

  1. Opadająca szczęka?
  2. Niedowład kończyn?
  3. Problemy z mówieniem?
  4. Dzwoń pod 999!

Jeśli ktoś ma powyższe objawy, jak najszybciej należy wezwać pomoc.

Twoja reakcja?

Super
Super
57
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
16
Smutny
Smutny
42
Zły
Zły
22

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz