Home News „Marielou” zaatakuje Polskę. IMGW ostrzega. Będzie źle.
1.94K

„Marielou” zaatakuje Polskę. IMGW ostrzega. Będzie źle.

„Marielou” zaatakuje Polskę. IMGW ostrzega. Będzie źle.

Prognozy pogody na kolejne dni wciąż się zmieniają. Z dnia na dzień dochodzi do kolejnych zawirowań, które kończą się ochłodzeniem, opadami czy porywistym wiatrem.

IMGW wydało ostrzeżenie odnośnie ciężkich warunków pogodowych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. W trakcie kolejnych kilku godzin należy zachować czujność.

Największym zagrożeniem pogodowym w najbliższej przyszłości będzie niż „Marielou”, którego centrum do tej pory znajdowało się w okolicach południowej Szwecji. Biorąc pod uwagę niskie ciśnienie panujące w jego centrum, za frontem prędkość wiatru może dochodzić nawet do 80 km/h.

Centrum niżu powoli przesuwa się w stronę Polski, a już nad ranem znalazło się nad Bałtykiem. Poza porywistym wiatrem front ten przyniesie obfite opady śniegu. To oczywiście będzie skutkować niebezpiecznymi sytuacjami na drogach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alarm pierwszego stopnia dla południowej Polski. Dotyczy on województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Najcięższą sytuacją są zagrożone również województwa: świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie i zachodniopomorskie.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia nie powinno być ignorowane. IMGW wprost podaje, że może dojść do zagrożenia zdrowia i życia.

– „Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania” – można przeczytać w komunikacie IMGW.

Wszystko wskazuje więc, że nie mamy co liczyć na ustabilizowanie się sytuacji pogodowej do świąt Bożego Narodzenia. Tak, jak w poprzednich latach raczej nie ma co nastawiać się na „białe święta”.

Twoja reakcja?

Super
Super
66
Ha ha
Ha ha
81
Wow
Wow
47
Smutny
Smutny
78
Zły
Zły
68

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz