Home News Odra odradza się na całym świecie. Największe zagrożenie epidemią jest w Europie.

Odra odradza się na całym świecie. Największe zagrożenie epidemią jest w Europie.

Niektórzy debatują nad szkodliwością szczepień i domniemanym powiązaniem z autyzmem, a w tym czasie odra pojawia się niemal na całym świecie.

W zeszłym roku liczba zgłoszonych przypadków tej choroby na całym świecie wzrosła o ponad 30%. Zgodnie z raportem WHO sytuacja cały czas się pogarsza, a my nie robimy wiele, aby to naprawić.

Eksperci od lat ostrzegali, że taka sytuacja może wystąpić. Odrze da się jednak łatwo zaradzić. Wystarczą dwie dawki szczepionki. Z 95% zasięgiem jesteśmy w stanie zatrzymać epidemię, ale tutaj pojawia się pewien problem.

Exanthema subitum - (roseola infantum, sixth disease, three-day fever)

Obecnie jesteśmy daleko od tego celu. Po latach domniemanych szkodliwości i wymyślonych teorii luki w szczepieniach są coraz większe i zbierają swoje żniwo. Nie jest to problem dotykający tylko krajów Trzeciego Świata.

Raport z 2017 toku wykazał, że w pięciu z wszystkich sześciu regionów zanotowano wzrost ilości zachorowań na odrę. Dotyczy to w szczególności obu Ameryk i Europy. Tylko na zachodnim Pacyfiku liczba przypadków zachorowań spadła.

Teraz cofnijmy się kilka lat wstecz. Do 1963 roku nie istniały szczepienia przeciwko odrze. Na całym świecie wybuchały kolejne epidemie, które powodowały prawie 2,6 milionów zgonów rocznie. 50 lat później byliśmy już bardzo blisko wyeliminowania tej wysoce zaraźliwej i śmiertelnej choroby.

Szczepionki uratowały ponad 21 milionów ludzkich istnień, zmniejszając ilość przypadków śmiertelnych o ponad 80% w 17 lat. Jednak sytuacja zaczęła się pogarszać.

Measles risk for Bali holiday-makers

– „Odrodzenie się odry budzi poważne obawy, a epidemie zaczynają rozprzestrzeniać się w różnych krajach, szczególnie regionach, które były bliskie zupełnej eliminacji choroby.”

Globalny powrót odry jest koszmarem, który teraz uświadamia nam, jak wielki wpływ mogą mieć nasze głupie decyzje. Mimo iż mamy bezpieczny oraz skuteczny sposób na wyeliminowanie zakaźnej choroby, korzysta z niego coraz mniej osób.

W 2017 roku prawie 20,8 miliona niemowląt na całym świecie nie otrzymało szczepionki przeciwko odrze. Ekspertów jednak to nie dziwi. Przez lata apelowali i starali się tłumaczyć, jednak brak odpowiednich informacji oraz mity na temat szczepionek jedynie podsyciły wybuch epidemii.

W Europie, która jest azylem dziwnych wierzeń na temat szczepień, zasięg wynosi zaledwie 70 procent. Jeśli wskaźniki się nie poprawią, za kilka lat te decyzje poważnie odbiją się na zdrowiu publicznym.

Autorzy raportu wskazują, że społeczeństwo stało się bardzo nieostrożne i wzywają do podjęcia odpowiednich działań. Nie tylko rutynowe działania i poparcie dla szczepień publicznych jest konieczne. Należy również uporać się z wszechogarniającą dezinformacją.

Źródło: who.int

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz