Home Porady Zamierzasz kupić choinkę na święta? Uważaj na kleszcze.

Zamierzasz kupić choinkę na święta? Uważaj na kleszcze.

Choinka jest nieodłączną częścią świąt prawie dla wszystkich. Kiedy jest pięknie przystrojona w domu można łatwo zapomnieć, że jest to prawdziwe, żyjące drzewo.

To może oznaczać, że na naszej choince i w niej żyje tysiące małych owadów. Badania wykazały, że na jednym drzewie może żyć nawet 25,000 owadów. Bjarte Jordal z Uniwersytetu w Bergen uważa, że większość małych stworzeń takich, jak pająki, chrząszcze czy roztocza jest nieszkodliwa, bo są ledwo widoczne i nie schodzą z drzewa. Jednak zdarza się, że na drzewku znajdują się też kleszcze, które mogą być już poważnym zagrożeniem.

W temperaturze poniżej 8 stopni pajęczaki chowają się głównie w ziemi i czekają na wiosnę. Jednak w szczególnie łagodne zimy o stosunkowo wysokich temperaturach siedzą też na trawach i nisko wiszących gałęziach takich, jak te na choince. Dlatego też należy dokładnie sprawdzać ubranie i całe ciało jeśli mamy bliski kontakt ze świątecznym drzewkiem.

Jeśli kleszcze nie zostaną ożywione w łagodnych temperaturach poza przytulnym salonem, zrobią to dzięki ciepłemu ogrzewaniu gwarantowanemu w mieszkaniu.
Po chwili zaczyna się wielkie raczkowanie, a kleszcze dołączają do każdego, kto zbliża się zbyt blisko drzewa. Ich ukąszenie samo w sobie jest nieszkodliwe dla ludzi, ale bakterie czają się w ślinie małych krwiopijców, które mogą przenosić boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (TBE). W każdym razie, kleszcz powinien zostać usunięty tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli chcesz zapobiec przedostawaniu się owadów do Twojego mieszkania, powinieneś zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • Zbadaj drzewo na miejscu pod kątem możliwych chrząszczy i innych widocznych owadów.
  • Po zakupie pozostaw drzewko w garażu na około 3 dni, ponieważ zwykle jest tam wystarczająco ciepło, a kleszcze i inne gąsienice ożywają.
  • Potrząśnij energicznie przed umieszczeniem go w swoim salonie, aby większość owadów odpadła wcześniej.

Zaleca się też umieszczenie pod choinką białego prześcieradła lub ręcznika. Jest to szczególnie zalecane jeśli nie masz garażu, a drzewo jest wnoszone bezpośrednio do mieszkania. Jeśli energicznie potrząśniesz drzewkiem reszta owadów spadnie. Będą one widoczne dzięki jasnej powierzchni i będziesz mógł łatwo je usunąć. Najważniejsze jest to, że nie natryskuje się drzewka środkiem odstraszającym owady. Środki te są łatwopalne i mogą stwarzać o wiele większe zagrożenie.

Jednak ryzyko plagi kleszczy na choince nie jest wysokie. Zwierzęta przeżywają tylko kilka dni w ciepłym mieszkaniu i umierają w krótkim czasie. Spacerując po lesie i ścinając drzewo, można w niezauważalny sposób zabrać kleszcza do wnętrza mieszkania.

Jeśli jakiś nieproszony gość znajdzie się w Twoim salonie postępuj zgodnie ze wskazówkami, a następnie usuń owady i ciesz się swoją choinką.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz