Home News Od nowego roku ma wystartować kolejny program 500+. Tym razem nie dla dzieci.
1.90K

Od nowego roku ma wystartować kolejny program 500+. Tym razem nie dla dzieci.

500+ od początków swojego istnienia dzieliło Polaków na dwa obozy. Jedni uważają świadczenie za potrzebne i pomocne, inni z kolei mówią, że państwo rozdaje pieniądze, a to przekłada się na wzrost cen.

Teraz rząd przygotował kolejny program. Tym razem dotyczy on… emerytów.

Flagowe świadczenie PiS-u, czyli 500+, już od przyszłego roku może objąć też najstarszych obywateli naszego kraju. Wiele osób pewnie zastanawia się teraz skąd rząd weźmie na to pieniądze? Okazuje się, że coraz więcej cudzoziemców znajduje zatrudnienie w naszym kraju. To m.in. dzięki nim liczba osób zatrudnionych w Polsce, w skali zaledwie dwóch lat, zwiększyła się aż o 0,8%. To sprawia, że stawki emerytalne mogą zwiększyć się nawet o 2,5%.

– „Z tego wynika również, że w trzy lata imigranci mogli zwiększyć fundusz emerytalny ZUS właśnie o ok. 2,5 proc. Ponieważ waloryzacja konta emerytalnego zależy od wzrostu realnego sumy przypisu składek, to imigranci wyraźnie zwiększą emerytury dla tych, którzy przejdą na świadczenie ZUS od lipca 2019 r.” – powiedział Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Na wzrost ilości świadczeń dla emerytów wpłynąć mają też przepisy, które przewidują wzrost emerytur.

– „Waloryzacja kapitału początkowego (to, co zgromadziliśmy przed 1999 r.) oraz składki na ubezpieczenie emerytalne zależą od inflacji i realnego wzrostu sumy przypisu składek wszystkich ubezpieczonych” – czytamy w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 25 ust. 6).

– „Zważając na to, że w latach 2016 i 2017 wskaźnik waloryzacji wynosił odpowiednio 106,37% i 108,68% oznacza to, że kapitał emerytalny (z wyłączeniem subkonta, które jednak w niewielkim stopniu zwiększa świadczenie odchodzących niedługo na emeryturę) został powiększony o 6,37 proc. oraz o 8,68 proc. Można się spodziewać, że podobny wynik do 2017 r. zostanie również osiągnięty w 2018 r., biorąc pod uwagę wpływy do ZUS-u za trzy kwartały bieżącego roku” – dodał główny analityk Cinkciarz.pl w rozmowie z SuperExpressem.

Na podstawie rosnącego zatrudnienia imigrantów oraz dzięki sprzyjającej koniunkturze finansowej szacuje się, że polski emeryt będzie mógł liczyć na średnio 500 zł miesięcznie więcej.

Twoja reakcja?

Super
Super
42
Ha ha
Ha ha
67
Wow
Wow
11
Smutny
Smutny
10
Zły
Zły
14

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz