Home News Program Mama 4+ rusza już od 1 marca. Wiadomo ile miesięcznie będą dostawać kobiety.
2.61K

Program Mama 4+ rusza już od 1 marca. Wiadomo ile miesięcznie będą dostawać kobiety.

Program Mama 4+ rusza już od 1 marca. Wiadomo ile miesięcznie będą dostawać kobiety.

Program „Mamaa 4+” już niedługo ma wejść w życie. „Matczyne emerytury” startują już w marcu.

Rządowy projekt zakłada, że matki, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Politycy uznali, że zajmowanie się tak licznym potomstwem uniemożliwia kobietom wypracowanie emerytury albo świadczenia te są bardzo niskie.

Wysokość emerytury matczynej ma wynosić 1100 zł brutto, czyli tyle, ile minimalna emerytura po marcowej waloryzacji. Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na wniosek matki po ukończeniu 60. roku życia (lub ojca, który ukończy 65 lat). W przypadku, gdy osoba uprawniona pobiera już emeryturę, ale jest ona niższa od minimalnego świadczenia, może liczyć na wyrównanie.

Po śmierci matki pieniądze z tytułu świadczenia będą wypłacane ojcu.

Szacuje się, że świadczenie „Mama 4+” w pełnym zakresie będzie przysługiwać około 65 tysiącom osób, a kolejne 20,8 tysiąca będzie otrzymywać je w ramach dopłaty wyrównującej minimalne emerytury.

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej powiedział:

– „Wiadomo, że mamy są najbardziej doceniane przez swoje dzieci, ale państwo też powinno doceniać mamy w tym wielkim wysiłku, wielkiej pracy, którą wykonywały i wykonują. Państwo musi je wspierać w szczególności w późniejszym okresie, kiedy brakuje im sił.”

Pomysł został pozytywnie przyjęty przez opinię publiczną.

Jak o polskich matkach mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy:

– „Nasze mamy, to ciche bohaterki, to polskie siłaczki, które wychowywały swoje dzieci w różnych okresach, kiedy też oferta polityki rodzinnej nie była tak szczodra i tak urozmaicona, jak jest dzisiaj.”

Program Mama 4+ pochłonie w 2019 roku 801,3 miliona złotych. Pierwsze „matczyne emerytury” mają być wypłacane od 1 marca 2019.

Twoja reakcja?

Super
Super
71
Ha ha
Ha ha
66
Wow
Wow
67
Smutny
Smutny
66
Zły
Zły
233

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz