Home News Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia.

Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia.

Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia.

Cztery filiżanki kawy dziennie mogą sprawić, że będziesz żyć dłużej. Przebadano 20 tysięcy osób. Badania trwały 18 lat i w końcu mamy wyniki.

Wyniki badań przeprowadzonych w ramach Projektu SUN zostały ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Projekt rozpoczął się w 1999 roku i miał na celu sprawdzenie jak spożywanie kawy przez osoby dorosłe mieszkające w rejonie Morza Śródziemnego wpływa na ich zdrowie i długość życia.

Hiszpańscy kardiolodzy przebadali 19896 osób. Średnia ich wieku wynosiła 37,7 lat. Każdy z uczestników obserwowany był przez 10 lat pod kątem diety, stylu życia, stanu zdrowia, korzystania z używek jak tytoń i picia kawy.

Okazało się, że spożywanie tej ostatnie ma spory wpływ na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci. U osób, które codziennie piły co najmniej cztery filiżanki kawy dziennie, było ono niższe o średnio 64% w porównaniu do ludzi, którzy kawy nie pili.

W swoich badaniach naukowcy wzięli też pod uwagę też to, czy płeć, wiek albo przestrzeganie diety śródziemnomorskiej ma jakikolwiek wpływ na relację między piciem kawy a śmiertelnością. Z ich obserwacji wynika, że tylko wiek ma w tej kwestii znaczenie – największe korzyści z picia większych ilości kawy zostały zaobserwowane u 45-latków i starszych osób.

– „Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Nasze badania pokazują, że cztery filiżanki dziennie mogą stanowić część zdrowej diety u zdrowych ludzi” – podsumowuje współautorka badań, kardiolog Adela Navarro.

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz